Bakan AKAR F-16 Blok 70’e karşı Typhoon mesajı mı verdi?

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarik süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, tek alternatifin F-16 Blok 70 olmadığına vurgu yaptı.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedarik sürecinde aklıselimin hakim olması gerektiğini savunan Akar, “ABD’nin bir bütün olarak konuyu değerlendirip karar vermesini, ona göre hareket etmesini bekliyoruz. Sloganımız, ‘Güçlü Türkiye, güçlü TSK, güçlü NATO, güçlü ittifak’. Ayrıca tek seçenek de F-16 değil. Eskiden tabancalarımız bile yurt dışından satın alınıyordu. Şimdi ise hafif silahların tamamını üretiyor, ihraç ediyoruz. Gemi tasarlıyor, ihraç ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

STM Banner

Türkiye, 2021 yılı içerisinde ABD’ye F-16 Blok 70 savaş uçağı tedariki için talep mektubu göndermişti. Söz konusu talep, 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ile mevcut uçakların modernizasyonu için 79 adet modernizasyon kitinin tedarikini içeriyor. Ayrıca tedarik paketinde, çok sayıda mühimmat ve yedek parçanın da olduğu tahmin ediliyor. Zorlu aşamalardan geçerek ABD Kongresi’nin onayına gelen Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 satışı, şimdi de Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreçlerinde takınacağı tavra bağlanmış durumda.

Milli Savunma Bakanı Akar’ın “tek seçenek F-16 değil” şeklideki açıklaması ise akıllara siyasi ve teknik açıdan F-16’dan sonra Türkiye’nin yurtdışından tedarik edebileceği en olası uçak olan Eurofighter Typhoon’ları getiriyor. Bakan Akar geçtiğimiz günlerde İngiltere’ye bir resmi ziyaret düzenlemiş ve mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmüştü.

F-16 Blok 70
F-16 Blok 70

Bu görüşme sonrası Türkiye’nin, İngiltere’den; Eurofighter Typhoon, Type-23 Sınıfı Firkateyn ve Tank Motoru da dahil olmak üzere birçok savunma teçhizatının tedarikine yönelik müzakerelerde bulunduğu iddia edilmişti.

Eurofighter Typhoon bir çözüm mü?

Avrupa ülkeleri tarafından müşterek olarak geliştirilen Eurofighter Typhoon, çift motorlu 4.5 nesil bir savaş uçağı olarak biliniyor. Bünyesinde gelişmiş sensörler bulunduran Typhoon’un, Yunanistan’ın Fransa’dan tedarik ettiği Dassault Rafale savaş uçağının muadili olduğu söylenebilir.

Ancak Typhoon’un üretiminde de birçok ABD üretimi parça bulunuyor. Ayrıca Türkiye’nin bu denli bir platformu tedarik etmesi demek, savunma alanında İngiltere’ye bağımlılık anlamına geliyor. Ancak F-16 Blok 70 tedarikinin gerçekleşmediği bir ortamda, Türkiye’nin yurtdışından tedarik edebileceği uçaklar arasında, Eurofighter Typhoon öne çıkıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu