Bakan AKAR’dan bölgesel hava savunma sistemi açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, sınırın sıfır noktasında Türkiye’nin Uzun Menzilli Bölgesel Hava ve Füze Savunma Sistemi Tedarik Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile sınırın sıfır noktasındaki üs bölgelerinde Mehmetçik ile bayram kutladı.

STM Banner

Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi ilk olarak Irak sınırında kritik öneme sahip 2 bin 143 rakımlı Berkur Tepe Üs Bölgesine gitti. Burada Mehmetçik ile bayramlaşan Bakan Akar ve Komutanların bir sonraki durağı Gürvil Üs Bölgesi ile Hava Radar Kıta Komutanlığı oldu.

Bayram ziyareti esnasında Türkiye’nin uzun menzilli bölgesel hava savunma sistemi tedarikine ilişkin açıklamalar yapan Bakan AKAR, şu ifadelerde bulundu:

“ABD’lilerden, Fransızlardan olum cevap alınamadı”

“Türkiye’nin bölgesel hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanmasına yönelik süregelen çalışmaları anlatan Bakan Akar, “ABD’lilerden, Fransızlardan olumlu cevap alınamadığı için tespit ettiğimiz kriterlere olumlu cevap veren Rusya’dan alındı. Dolayısıyla burada yapılan çalışma ülkemizin ve milletimizin hava ve füze sistemlerine karşı savunulması konusundaki bir zorunluluktur. Dolayısıyla bunun bu şekilde anlaşılması lazım” dedi.
S-400 tedarikine yönelik çalışmalarda Türkiye’nin gizli bir gündeminin olmadığını vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

S-400

“Tek derdimizin ülkemizin ve milletimizin hava ve füze savunması olduğunu herkesin bilmesi lazım. Bunun anlaşılması, görülmesi lazım. Bu bir hava savunma sistemi olduğu için herhangi bir şekilde füze, hava saldırısı olunca ona karşı kullanılacak bir sistem. Bunun taarruzi bir yönü yok. Bu sistemin durduğu yerde herhangi bir şekilde kimseyi tehdit etmesi söz konusu değildir. Kimse için risk, tehdit veya tehlike değildir.”

Sözlerinin sonunda personelin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Bakan Akar, “TSK,  binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu