Bakan AKAR İngiliz mevkidaşı Wallace ile görüştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, savunma sanayii iş birliği de gündemdeydi.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayiinde iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunuldu.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türkiye ile İngiltere, Milli Muharip Uçak (MMU) gibi bazı savunma sanayii projelerinde halihazırda iş birliği içerisinde. İngiliz BAE Systems şirketine bağlı birçok mühendis, halihazırda MMU Projesi kapsamında Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

İlaveten her iki ülkenin de karşılıklı çıkar sağlayacakları savunma sanayii ürünleri de mevcut. Edinilen bilgiye göre; İngiltere, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gibi sistemlere ilgi duyuyor ve bunları ABD’den tedarik ediyor. Ancak ABD’den tedarik edilen SİHA’ların birim maliyetleri oldukça yüksek. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, daha önce Bayraktar TB2’ye övgü yağdırmıştı. Ayrıca İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı Mike Wigston, geçtiğimiz aylarda TUSAŞ üretimi Türk İHA’larını incelemişti.

Eurofighter Typhoon

F-35 Programındaki problemler sebebi ile yeni nesil savaş uçağı ihtiyacı bulunan Türk Hava Kuvvetleri için ise siyasi ve teknik nedenlerden ötürü en uygun uçağın, birçok kesim tarafından Eurofighter Typhoon olduğu düşünülmekte. Ancak Typhoon’un da birim maliyeti ve lojistik uyumu, negatif bir etki yaratıyor.


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

 1. Umarım algılama mühendisliği yapılmıyordur. Hem öyle olsa bile bu sayfa okurunun manipülasyonu
  bizim hangi uçağı almamızı nasıl sağlayacak ki ? ” …. birçok kesim tarafından en uygun olan uçağın
  Eurofighter olduğu düşünülmekte” Ellerindeki Tornadoları kakalamaya çalıştılardı önceleri, şimdi bunlar mı sırada ? Burada sayılamayacak kadar nedeni var bu kibar, çıtkırıldım uçağın alınmaması için. Fiyatı dertlerimizin küçük olanlarından.

  1. Typhoon’un “çıtkırıldım” bir uçak olduğu sonucuna gözleriniz ile mi vardınız? Çünkü uçakta şahsımca bir “çıtkırıldım”lık görmüyorum ve ben de eğer çok acilen gerekmiyorsa alınmaması fikrindeyim ama Typhoon hiç de “kibar” değildir. Performansı bakımından çok iyi bir uçak ve silah sistemleri de iyi. Bu İngiltere’den ikinci el alırsak bile geçerli, hatta ikinci el daha ucuza alırsak belki de biraz modernize bile edebiliriz. Uçağın tek bizim için sorunlu kısmı bu haberin sonunda bahsedildiği gibi fiyatı ve lojistik malzemeler, ve uçağın Amerikalı ya da Türk olmak yerine Avrupalı olması.

 2. Eger ucak alinacaksa kesinlikle. Ici bos alinmali. Icini türk sirketleri doldurmali. Yoksa bizi ingilizlerde almanlarda amerikalilarda aninda satarlar. hic göz kipirmadan ambargo vsr. yaparlar. Israil gibi ucagin kaporta ve motorunu alip geri kalan herseyini kendimiz entegre etmeliyiz ki. TF23 e de hazirlik olsun.

 3. İzin verilirse iddiamı yeniliyorum. Üzerindeki EJ 200 motoru için birşey diyemem ama alman basını
  uçağın savaşa hazırlık oranının berbat olduğunu, yer bakım ve tamir oranlarının Amerikan muadillerine
  göre çok yüksek olduğunu yazıyor. Almanyanın elindeki 140 Eurofighterin – lütfen dikkat- sadece 10
  tanesi uçar durumda, 2025’e kadar da 90 tanesi envanterden çıkarılacak. Bu da bizi başka bir konuya
  getiriyor elbet. Bunları alsak bile idamesi ağır sorun olacak. Amerikan şantajı yanında bir de başka
  şantajlara açık olacağız. Ben başkası boyunu aşacak şekilde silah alıyor diye bizim de acil alıma gereğimiz olduğunu düşünmüyorum. Tek çözümün MMU olduğuna inanıyorum. Çabalarımızı hızlandırıp bu konuya yoğunlaşalım derim. Başkalarının ıskartaya çıkarmak üzere olduğu uçaklar
  ne kadar işimize yarayacak ? Eskici miyiz biz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu