Slovakya’dan İsrail’e 17 adet ELM-2084 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Slovak hükümeti, İsrail merkezli Israel Aerospace Industries (IAI) şirketine 17 adet ELM-2084 Çok Fonksiyonlu Radar siparişinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre; İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İş Birliği Müdürlüğü (SIBAT) tarafından yürütülen anlaşma, teknoloji ve bilgi transferinin yanı sıra sanayii iş birliğini de kapsıyor. Anlaşmanın toplam bedeli hakkında ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

STM Banner

İsrail, geçtiğimiz haftalarda da Macaristan Silahlı Kuvvetleri ile ELM-2084 Radar tedarikine yönelik bir anlaşma imzalamıştı. Macaristan tarafından tedarik edilecek radarlar için sözleşme, Rheinmetall Canada şirketi ile imzalanmıştı.

IAI ELTA ELM-2084

IAI ELTA şirketi tarafından geliştirilen ELM-2084; hava savunma ve silah tespit görevlerini için geliştirilen bir 3 Boyutlu AESA mimarisine sahip S-Band radar sistemidir. Radar, tespit misyonlarına ek olarak; Atış Kontrol Radarı (FCR) işlevi, füze önleme sistemlerine ve Karadan Havaya (SAM) füze sistemlerine uplink bağlantı yoluyla kontrol sağlamaktadır.

Iron Dome sisteminde de kullanılan radar, hava hedefleri için 450+ kilometre ve silah tespiti için ise 100 kilometreye kadar menzile sahiptir.

Önerilen İçerik: Macaristan NASAMS’ı İsrail radarı ile tamamlıyor


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu