Bakan AKAR yerli Anti-Tank kalkanını inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Bakan Yardımcıları Muhsin Dere ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile ASELSAN’ı ziyaret etti.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’den brifing alan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, daha sonra çalışmalara ilişkin gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

STM Banner

Geliştirilen ürünler hakkında brifing alan Bakan Akar, FIRAT-M60T Projesi kapsamında TÜBİTAK-SAGE ve ASELSAN tarafından geliştirilen PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS)’ne yoğun ilgi gösterdi. Bakan AKAR, PULAT AKS’nin Yüksek Teknoloji Tetik Radarı ve Karşı Tedbir Mühimmatı’nı yakından inceledi.

PULAT Aktif Koruma Sistemi

PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) ile ASELSAN iş birliğiyle, bağlı bulunduğu platforma yönelmiş Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ve RPG-7 tipi roketatar tehditlerini etkisiz hale getirmek üzere geliştirilmiş Hard-Kill koruma sistemidir. Fırat Kalkanı Harekatının (FKH) ardından meydana gelen acil ihtiyaçlar için, ALTAY’da kullanılacak olan AKKOR Aktif Koruma Sisteminden elde edilen tecrübelerle kısa sürede geliştirilen PULAT AKS ile bugüne kadar farklı mühimmat tiplerinde 400’den fazla test gerçekleştirilmiştir.

Sistemin bağlı bulunduğu platforma yönelen tehdit (ATGM veya Roket), Yüksek Teknolojili Tetik Radarı tarafından tespit ve takip edilmekte, ardından takip edilen hedef, Karşı Tedbir Mühimmatı aracılığıyla etkisiz hale getirilmektedir. Sistem, bağlı bulunduğu platformun her yerini kapsayacak şekilde yerleştirilen “Karşı Tedbir Mühimmatları” sayesinde 360° koruma sağlamaktadır. Her bir tankta, ön-orta-arka bölümlerde 2’şer adetten toplamda 6 adet Karşı Tedbir Mühimmatı bulunmaktadır.

PULAT AKS, FIRAT-M60TM projesi kapsamında modernize edilen M-60TM Ana Muharebe Tankları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu