Bakan SOYLU KARGU Vurucu İHA’ları inceledi

Roketsan-ATMACA-Banner

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan ve Jandarma Komando birimleri tarafından kullanılan KARGU Vurucu İHA‘yı inceledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yılbaşı sebebi ile Van’ın Çatak ilçesi sınırları içerisinde bulunan Belbuka Kalekol Üs Bölgesi Komutanlığı’na bir ziyaret düzenledi. Yılbaşı gecesini yaklaşık 3 bin rakımlı Belbuka Kalekol Üs Bölgesi’nde geçiren Bakan Soylu, daha sonra ise Çaldıran İl Jandarma Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Tavşantepe Üs Bölgesi’ne intikal etti.

STM Banner

Üs bölgesinde görevli Jandarma Komando’ların yeni yılını kutlayan Bakan Soylu, Çaldıran İl Jandarma Tabur Komutanlığı’na bağlı Görüntü İzleme Merkezi’nde de incelemelerde bulundu. Soylu’nun, Tendürek Dağı’nı gözleyen Görüntü İzleme Merkezi’ndeki incelemeleri esnasında STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. şirketi tarafından geliştirilen KARGU tipi Vurucu İnsansız Hava Araçları da dikkat çekti.

KARGU Vurucu İHA

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı unsurları tarafından aktif olarak kullanılan KARGU, ‘anti-personel’ görevlerine özgü olarak geliştirilmiş bir Vurucu İHA Sistemi’dir. ‘Combat Proven’ yani muharebe sahasında kanıtlanmış bir ürün olarak öne çıkan KARGU, çeşitli muharebe sahalarında kendisini başarıyla kanıtlamıştır.

Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Teknik Özellikler

Menzil: 5 km
Görev Süresi: 30 dakika
Görev Irtifası: 500 metre
Azami Irtifa: 2.800 metre (MSL)
En Yüksek Hız: 72 km/saat
Ölçüler: 600mm x 600mm x 430mm
Ağırlık: 7.060 gram
Sıcaklık: -20 / + 50 °C

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. En son Kod Adı:Angel diye bir film izledim.Filmde suikast için sürü halinde Siha sistemi vardı ve çok hızlı ,sürü halinde saldırıyorlardı.ben o sistemin incelenip üretilmesi taraftarıyım.mühendislerimiz izleyip geliştirebilirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu