BARKAN İKA ‘Otonom Takip’ ile rüştünü ispat etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından bugün ‘İnsansız Kara Araçları (İKA) ve Askeri Robotik Teknolojiler’ imza töreni gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen tören esnasında farklı sınıflardaki insansız hava araçları, zorlu arazi şartlarındaki çalışmalarını temsilen kabiliyetlerini sergiledi. HAVELSAN tarafından geliştirilen BARKAN Orta Sınıf İKA ise otonom takip özelliğiyle yetkililerin yoğun ilgisini çekti.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere BARKAN İKA, geçmiş dönemde saha testlerine tabi tutulmuş ve başarıyla tamamladığı birçok görev ile performansını ispatlamıştı. Bugün gerçekleştirilen tören esnasında ise HAVELSAN, arazi performansını ispat eden BARKAN’ın yapay destekli otonom takip desteğini öne çıkarttı.

BARKAN İKA tarafından önce insan, ardından ise araç takibi görevleri otonom olarak gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de ilgisini çeken BARKAN’ın otonom takip yeteneği, izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı. Törenin ardından Başkan Demir de BARKAN’ın otonom insan takibi yeteneğini bizzat deneyimledi. BARKAN İKA tarafından başarıyla sergilenen otonom araç ve insan takip yeteneğinin, İKA’ların muharebe sahasına uyumu için vazgeçilmez bir ister olduğu biliniyor.

https://youtu.be/MENID3DpbZ8

Ayrıca BARKAN İKA, Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (A-İKA) GÖLGE SÜVARİ’ye binerek başka bir bölgeye intikal görevini de gerçekleşti. Otonom insan ve araç takibi ile GÖLGE SÜVARİ’yle farklı bir bölgeye intikal görevlerini başarıyla tamamlayarak öne çıkan BARKAN, izleyicilerden tam not aldı.

Tören kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile HAVELSAN arasında ‘Orta Sınıf İnsansız Kara Araçları Seri Üretimine Dair Niyet Beyanı’ imzalandı. BARKAN İKA’nın, yakın gelecekte güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacağı öngörülüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN Üretimi BARKAN İKA ‘Aslanlar Gibi Sahada’


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu