MKE’nin Geliştirdiği 76/62mm Deniz Topu’nun İlk Test Atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE A.Ş. tarafından geliştirme çalışmaları devam eden 76/62mm Baş Topu’nun karadaki ilk test atışı icra edildi. Gelişmeyi MKE duyurdu.

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş.(MKE) tarafından yapılan açıklamada “Mustafa Kemal Atatürk’ün “Zafer, zafer benimdir diyebilenindir” sözünden esinlendik, Cumhurbaşkanımızın “yapılamaz denileni yapın” talimatıyla yola çıktık, YAPTIK! Bağımsız ve güçlü Türkiye için çalışıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

STM Banner

IDEF’21 esnasında ilk kez sergilenen baş topunun atış faaliyetlerine kısa süre içerisinde başlanması planlanıyordu.

Mühimmat besleme sistemi ile otomatik olarak doldurularak gemi içinden kontrol edilebilecek baş topunun irtifa değerleri, dijital kontrol ekranları sayesinde an be an takip edilebilecek. Etkili menzili 16 kilometre olan baş topu, 5 farklı atış modu ile dakikada 10, 20, 40, 60 ve 80 adet atış yapabilme kabiliyetine sahip.

MKE 76/62mm Deniz Topu/İlk Atış Testi
MKE 76/62mm Deniz Topu/İlk Atış Testi

Ambargo Sonrası Yerli Çözüm

MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin AKDERE, 76/62mm deniz topunun halihazırda 8.2 milyon avro’ya yabancı bir ülkeden tedarik edildiğini ancak son dönemde, AB ambargosu sebebiyle tedarik sıkıntılarının çekildiğini vurgulamıştı.

AKDERE, yerli deniz topu projesi hakkında “12 ayda Ar-Ge bitti. Şu anda montaj aşamasındayız. Atışlarımızı yapacağız. 4.7 milyon $’a proje bitecek” ifadelerini kullanmıştı.

AKDERE, yine müttefik ülke firmasının (İtalyan Leonardo) MKE’nin 76/62mm Deniz Topu projesine başlamasından 4-5 ay sonra Türkiye’deki lobi faaliyetlerini artırdığını, ürünün fiyatını 5.1 milyon avro’ya düşürdüğünü ve hatta eğitim paketi ve mühimmatlarını da yanında vermeyi teklif ettiğini kaydetmişti.

AKDERE: “Bir gün telefonum çaldı. Baktım Sayın Bakan’ımız (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) arıyor. ‘Yasin ne kadara bitiriyorsun bu ürünü?’ diye sordu. ‘4.7 milyon $’a bitiriyoruz Sayın Bakan’ım.’ dedim. ‘4.7 değil, 14.7 milyon $ olsa da bu proje hayata geçecek, geri adım atmayacaksınız.”

76/62mm Deniz Topu Özellikleri

 • Menzil: 16km
  • Namlu çapı: 76mm, boyu 4.700 mm
  • Su soğutma sistemli namlu
  • Atım hızı: Max. 80 atım/dk
  • Mühimmatsız ağırlık: 7.500 kg
  • Mühimmatlı ağırlık: 8.500 kg
  • Kapasite: 70 mühimmat, döner cephanelik

Aynı zamanda düşük radar kesit alanı bulunan 76mm deniz topunun, MİLGEM gibi platformlarda kullanılması hedefleniyor. Tüm dünya donanmalarının vazgeçilmez unsuru ve savaş gemilerinin vurucu gücü olan deniz topunun üretimi ile Türkiye, dünyada Deniz Topu üretebilen 8. ülke konumuna gelecektir.

MKE 76/62mm Deniz Topu
MKE 76/62mm Deniz Topu

ÖNERİLEN İÇERİK: MKE 76/62mm Deniz Topu Projesinde Atış Testine Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MKE A.Ş.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu