Başkan DEMİR’den ArGe karmaşası uyarısı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, savunma sanayiinde geliştirilen ArGe çalışmalarının koordineli olmasını vurgulayarak, karmaşa oluşmaması gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2020 yılı içerisinde başlatılan AR-GE Projeleri için imza töreni düzenlendi. Başlatılan 6 yeni Ar-Ge Projesi, TSK ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve ülkemiz Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılmasına önemli katkılar sunacak.

STM Banner

Törende bir konuşma gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, savunma sanayii sektörünün özel bir alan olduğunu ve bu alanda gerçekleştirilen ArGe çalışmalarının da koordineli olması gerektiğini vurguladı.

‘Ben kendi Ar-Ge’mi yapacağım’ derse o zaman işler karmakarışık olur’

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

“Ülkemizde Savunma Sanayii Başkanlığı adıyla bir kurum var. Ülkemizde çeşitli bakanlıklarımız da var. Mesela Ulaştırma, Enerji, Tarım ve Orman bakanlıklarımız var ama Ulaştırma Sanayi Başkanlığı, Enerji Sanayi Başkanlığı, Tıp Sanayi Başkanlığı yok. Bu şu anlama geliyor, ülkeyi yöneten irade diyor ki ‘Savunma sanayisi özel bir alandır, bu alana ben bir kurum kurdum ve bu kurum daha önce müsteşarlıkken bu işlerin yürütücüsü bir kurumdur. Savunma sanayisi söz konusu olduğunda teknoloji, ürün, Ar-Ge konularının adresini belirledim.’ Bugün bu konunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Çünkü eğer böyle bir kurum varken her bakanlık kalkıp ‘Ben kendi Ar-Ge’mi yapacağım’ derse o zaman işler karmakarışık olur. Sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin değil, güvenlik güçlerimizin tamamının, istihbarat teşkilatımızın ihtiyaçları hatta artık siber güvenlik, enerji ve benzer alanlarda ortaya çıkan teknolojik ihtiyaçlar Türkiye’nin savunması anlamına gelmektedir.

Bu konularda adres karmaşası olması, ülkemizde çok başlılığa ve meselenin yanlış anlaşılmasına yol açacaktır. Bu kurum yanlış mı? Aslında doğru veya yanlış olmasının tek bir kriteri var. Bugün Türkiye’de bir teknoloji konusu konuşulduğunda çeşitli kademelerde ‘Savunma sanayisi alanında yakalanan başarı’ diye bir cümle başlıyor, demek ki bu model bir başarının ispatıdır. O açıdan tekrar yanlışlara düşmemek için bu konuyu tekrar gündeme getirmek istedim. Ülkemizde araştırma deyince vazgeçemeyeceğimiz, asla onsuz olmayacak kurum TÜBİTAK. Araştırmanın her türlüsünde savunma sanayi teknolojileri başta olmak üzere, vazgeçilmez ortağımız TÜBİTAK ve onunla ilgili kuruluşlardır. Geçmişteki destekleri için teşekkür ediyoruz, gelecekte de beraber yol yürüyeceğimizi, onlarla beraber Türkiye’nin Ar-Ge ekosisteminin yanımızda olacağını görüyoruz.”

Önerilen İçerik: SSB’den yeni Ar-Ge Projeleri!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu