SSB’den yeni Ar-Ge Projeleri!

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2020 yılı içerisinde başlatılan AR-GE Projeleri için imza töreni düzenlendi. Başlatılan 6 yeni Ar-Ge Projesi, TSK ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve ülkemiz Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılmasına önemli katkılar sunacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2020 yılı içerisinde başlatılan AR-GE Projeleri için imza töreni düzenlendi. SSB’de düzenlenen imza töreni Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Milli Savunma Bakanlığı ve projelerde yer alan firmaların temsilcilerinin yer aldığı sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi.

STM Banner

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada; günümüze kadar tamamlanmış ve devam eden toplam 104 AR-GE projesinde 3,5 milyar TL’lik harcama yapıldığını, bu projeleri üniversiteler, firmalar, araştırma kurumları ve enstitülerle birlikte yürüttüklerini açıkladı. Demir, “2002 yılında sadece 49 milyon dolar olan savunma sanayii AR-GE harcamaları 2019 yılında 34 kat artışla yaklaşık 1,7 milyar dolara çıktı. Bu rakam toplam sektör cirosunun yaklaşık % 15 ’ine tekabül etmektedir. Bu oranda sağlanan ve sağlanacak artışlar, sektörümüzün özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye verdiği katkının bir göstergesi olmaktadır” şeklinde konuştu. Demir; “Türkiye’nin Küresel Güç Vizyonu hedeflerinin Ar-Ge ve teknolojiden geçtiğinin bilincindeyiz. Savunma sanayiinde tam bağımsızlığının anahtarı kritik ve stratejik alanlarda tamamen yerli ve milliliğin sağlanmasıdır” dedi.

SSB tarafından Ar-Ge projelerini çok daha hızlı ve dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına oluşturulan SSB Ar-Ge Panelleri ile güvenlik güçlerimizin sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki projeler için başlatma kararları alınıyor. Ayrıca SSB Ar-Ge Panellerinde son ürün teslimatı içermeyen teknoloji gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları yapılmasına karar veriliyor.

SSB-2

SSB Ar-Ge Paneli ilk toplantısı, 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirildi ve son dört yıl içinde altı kez toplanarak 36 projenin başlatılmasına, 17 alanda da geniş alan çağrısı yapılmasına karar verildi.

SSB’nin Yeni ArGe Projeleri:

 1. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3) ve Veri Kovanı Platformu Çerçeve Projesi
 2. Yazılım Tanımlı Ağlarda Yapay Zekâ Temelli Zafiyet Tespiti ve Engelleme (MİLAS) Projesi
 3. Küresel Zafiyet Analizi (KEŞİF) Projesi
 4. İnce ve Hafif Balistik Dayanımlı Cam Sistemi (KEHRİBAR) Projesi
 5. Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-1 (CEVHER) Projesi
 6. Grafen ile Güçlendirilmiş Hafif ve Mukavemetli Zırh Malzemelerinin Geliştirilmesi (GRAKOR) projelerinin sözleşmeleri imzalandı.

Firma/Kurum/Kuruluşların iş birliğine dayalı modeller ile oluşturulan Projelerde, toplam 10 yüklenici/alt yüklenici yer alıyor.

 • Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-1 (CEVHER) Projesi kapsamında, mevcut durumda yurt dışından temin edilen havacılık gaz türbin motor malzemelerinin geliştirilmesi ve  toz metalürjisi ile türbin diski üretimine yönelik olarak kapsülleme sistemi geliştirilmesi sağlanacak. TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülecek projede, TÜBİTAK-MAM ve Meta Nikel Kobalt Madencilik firması alt yüklenici olarak yer alacak.
 • İnce ve Hafif Balistik Dayanımlı Cam Sistemi (KEHRİBAR) Projesi ile savunma sanayiine yönelik kara platformlarındaki zırhlı araçlar başta olmak üzere, hava ve deniz platformlarında da kullanılabilecek, personelin yaşamını ve savunma ekipmanlarının güvenliğini tehlikeye atmayan, aracın hız ve hareket kabiliyetini ve görme açısını etkilemeyen, yüksek balistik dayanımlı güçlendirilmiş ince ve hafif lamine cam sisteminin yerli ve milli geliştirilmesi hedefleniyor. Proje TÜBİTAK-MAM ana yükleniciliği ve ŞİŞECAM alt yükleniciliğinde hayata geçirilecek.
 • GRAKOR Projesi ile grafen katkılanmış nanokompozitler, fiber kumaşlarla birleştirilerek grafenle güçlendirilmiş fiber takviyeli, personel korumaya yönelik polimer kompozit zırh malzemesi geliştirilmesi sağlanacak. Proje NANOGRAFİ Nanoteknoloji firması tarafından yürütülecek.

SSB-3

 • Küresel Zafiyet Analizi (KEŞİF) Projesi ile bilgi işlem altyapılarında siber zafiyetlerin önceden tespitinin yapay zekâ desteği ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda internete bağlı cihazlara yönelik bir arama motorunun geliştirilmesi sağlanacak. Proje kapsamında Ülkemizin milli siber güvenliğine katkı sağlayacak istihbarat verisinin toplanması ve karar alıcılar için etkin çıktılar üretilmesi hedefleniyor. Proje İntelprobe Bilgi Teknolojileri firması tarafından yürütülecek.
 • Yazılım Tanımlı Ağlarda Yapay Zekâ Temelli Zafiyet Tespiti ve Engelleme (MİLAS) Projesi kapsamında; kritik iletişim altyapılarına otonom bir siber güvenlik katmanı oluşturarak tüm şebekede uçtan uca servis sürekliliği ve veri gizliliğinin sağlanması amacıyla yapay zekâ temelli zafiyet tespiti ve engelleme sistemi geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje ULAK A.Ş. ana yükleniciliği ve STM alt yükleniciliğinde hayata geçirilecek.
 • Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y³) ve Veri Kovanı Platformu Çerçeve (YVÇS) Sözleşmesi ile Y³ isimli yarışma programı altında yürütülen yarışmalar ile yapay zekâ çalışmalarında ihtiyaç duyulan verilerin etiketlenmesi amacıyla kurulan Veri Kovanı Platformunun sürdürülebilir bir program yönetimine dönüştürülmesi amaçlanıyor. Proje SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. tarafından yürütülecek.

Devam eden Ar-Ge Projeleri ve imzalanan yeni Ar-Ge Projeleri ile TSK ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi ve ülkemiz Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılmasına önemli katkılar sunulacak.

Önerilen İçerik: HAVELSAN’dan rekor Ar-Ge


Kaynak: SSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu