Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Rus uçağı açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Gazeteci Hakan ÇELİK ile Roketsan tesislerinde yaptığı söyleşi esnasında, Rus uçağı alımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya Federasyonu tarafından Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 tipi savaş uçaklarının bir ara teklif edildiğini vurgulayan Başkan DEMİR, “Onlara (Rus uçakları) bakıldı ama Rus uçaklarının alımına karar vermek, mevcut kurgumuzda müthiş bir sistem değiştirmek anlamına gelir. Pilot eğitiminden uçakların idamesine kadar bir dizi alanda değişikliğe gitmek gerekir. Bu işi bu kadar basite indirgememek gerekir. Yani çok zor durumda kalırsanız ‘olmaz’ demiyoruz ama Rus uçağı almanın kendine göre zorlukları var.” dedi.

STM Banner

“Türkiye’nin odağında TF-X var”

Türkiye’ye yönelik savaş uçağı teklifi hakkında geçtiğimiz hafta Rusya’nın Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Sözcüsü Valeria Reshetnikova tarafından yapılan açıklamada ise “Ankara’nın Rus Su-35 ve Su-57 avcı uçaklarını satın alma konusundaki potansiyel planlarına gelince, Türk tarafının teknik özellikleri hakkında tam olarak bilgilendirildiği unutulmamalıdır. Bu uçaklar için Türkiye’den bir talep gelirse, bu konuda müzakerelere hazırız.

eurasia airshow, antalya airshow, eurasia airshow Antalya, eurasia airshow 2020, Antalya airshow 2020
Su-35

Türk tarafı uzun zamandır kendi TF-X beşinci nesil avcı uçağını geliştirme projesini uygulama niyeti içerisinde. Rusya, daha önce bu program kapsamında iş birliği olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu belirtmişti. Ancak Ankara’dan şu ana kadar ilgili talebi almadık.” ifadelerine yer verilmişti.

Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’in yakın zamandaki açıklamalarına bakıldığında; Türkiye’nin odağında Milli Muharip Uçak’ın olduğu ve ara platform alımının da çok gündemde olmadığı değerlendirilmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bakan VARANK’tan Su-35 ve Su-57 açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu