Başkan MANDAL’dan Soğuk Atım, G40 ve RamJet açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, HAVELSAN Dergisi için HAVELSAN Kurumsal İletişim Müdürü Burak GAYRETLİ’nin sorularını yanıtladı. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. MANDAL, HAVELSAN Dergisi’ne yaptığı açıklama esnasında TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından yürütülen projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Prof. Dr. MANDAL tarafından yapılan açıklamada, “TÜBİTAK SAGE, Soğuk Dikey Atım Projesi üzerinde çalışıyor. Soğuk dikey atım ile karadan havaya atılacak füzeler için özellikle lançerden çıkış çözümü geliştirilmiş olacak. Bu şekilde özellikle gemi hava savunmasında güvenli bir fırlatma teknolojisi geliştirilmiş olacak.

Gökdoğan füzesinin satıhtan fırlatılan modeli olan G-40 ile ilgili çalışmalar, 40 kilometre menzil ve 40 bin feet irtifa hedefiyle sürdürülmektedir.

TÜBİTAK SAGE, Türkiye’nin ilk ses üstü (trisonic) rüzgâr tüneli yatırımına bu yıl içinde başlıyor ve bu yatırım ile Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak çok önemli bir altyapı kurulmuş olacak.

Fotoğraf, cold-launch teknolojisine örnek teşkil etmektedir.

TÜBİTAK SAGE’nin Ramjet çalışmaları da devam ediyor. Sözleşmesi imzalanmış ve devam eden bir Ramjet projemiz var. Proje çok başarılı devam ediyor fakat ramjet geliştirebilmek için en önemli şey altyapı. TÜBİTAK SAGE’de altyapı çalışması %90 oranında bitti. Ülkemizin çok uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde Ramjet’li süpersonik füzelerine sahip olacağını söyleyebiliriz.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu