HÜRJET’e AESA Radar

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, milli imkanlarla geliştirilen AESA Radar’a sahip olacak.

TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 14 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi, başarıyla devam ediyor. Kritik Dizayn İnceleme (CDR) faaliyetlerinin Aralık 2020 veya Ocak 2021 itibariyle tamamlanmasının planlandığı HÜRJET Projesi’nde; Jet Tekamül, Akrotim (Türk Yıldızları), Harbe Hazırlığa Geçiş ve Hafif Taarruz olmak üzere dört farklı konfigürasyon geliştirileceği, daha önce SavunmaSanayiST.com tarafından aktarılmıştı.

STM Banner

Yine SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; HÜRJET’in Hafif Taarruz Uçağı konfigürasyonunda, ASELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen Aktif Elektronik Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA) Radar) kullanılması planlanıyor. ASELSAN tarafından halihazırda F-16 Fighting Falcon ve AKINCI Silahlı İnsansız Hava Aracı için AESA Radar geliştirme faaliyetleri devam ediyor. AESA Radar ile ilgili geçtiğimiz haftalarda SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, şu açıklamalarda bulunmuştu:

AESA radarda da çalışmalar devam ediyor. Çok kısa sürede AESA radarı, F-16’larımıza takmış olacağız ki bu iki çalışma da yine bizim Milli Muharip Uçak konusunda atmamız gerek adımlardı. Böylece ön almış olduk. F-16’ların da bu anlamda modernize edilmesi hatta yapısal ve aviyonik modernizasyonlarının da yapılması, uçakların ömrünü daha da uzatacaktır diye düşünüyoruz.”

SSB Söyleşi 2

SavunmaSanayiST tarafından yöneltilen “Sayın Başkan, F-16’dan önce AKINCI’da AESA radar görebilir miyiz?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Başkan DEMİR, “Görebiliriz. Bu AESA radar, aşama aşama gidecek. Nihai aşaması birkaç yıl sonra son bulacak ama ilk modeller, havacılıkta olduğu gibi geliştirile geliştirile devam edecek.” dedi.

ASELSAN tarafından geliştirilecek AESA radarlar, hem hava hem de yer görevlerine uygun yani çok fonksiyonlu yapıda olacak. ASELSAN tarafından geliştirilecek AESA Radarların işlevleri arasında; hava arama, ararken takip, hassas takip, hava durumu tespit, hava-hava füzesi ara safha güdüm desteği, akın tespit ve değerlendirme, stripmap görüntüleme, spotlight görüntüleme, yer haritalama, GMTI, DMTI, deniz arama, ISAR görüntüleme ve hava-yer mesafe ölçümü de bulunacak.

F-16 AESA Radar

AESA RADAR

Aktif Elektronik Faz Dizinli Radar (Active Electronically Scanned Array (AESA) Radar), birçok küçük katı-hal alıcı/verici modülü (TRM) ile verici ve alıcı işlevi gören bir Faz Dizinli Radar türüdür. Gelişmiş Aktif Faz Dizinli Radarlar, Elektronik Taramalı Pasif Dizinli (PESA) Radarlara kıyasla dalgaları daha geniş frekans aralığında yayabilmelerini sağlar ve dolayısıyla arka plan gürültüsü üzerinden tespit edilmelerini zorlaştırır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bence ihalarada takılıp Ege ve Akdeniz’de de hava hava füzesi kullanarak caydırıcı olacaktır.birliklere hem havadan gelecek tehditlere hem karadan gelecek olanlara etkili olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu