MKE Yakın Hava Savunma Sistemi’nin Atışları Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE A.Ş. tarafından milli imkanlarla geliştirilen 20mm Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS)’nin atışları testleri başarıyla icra edildi.

Bir süredir geliştirme faaliyetleri devam eden ve ilk kez 2021 yılı içerisinde tanıtılan 20mm Yakın Hava Savunma Sistemi’nin testleri, MSB Karapınar Atış Sahası’nda gerçekleştirildi. Test faaliyetleri esnasında YHSS’nin, 20mm’lik gatling topu başarıyla denendi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre sistem, kara ve deniz birliklerini; güdümlü mermiler, havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterlere karşı koruyabilen sistem yerli ve milli imkanlar ile geliştirildi. Sistemin üzerindeki elektro-optik sistemde; soğutmalı termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçer bulunuyor.

Dakikada 4.000 mermi atış kapasitesine ve 2.000 metre etkili menzile sahip sistemde 20 mm Döner Namlulu Silah Sistemi kullanılacak. Atım hızı 3000-4000 atım/dk olan sistem, 3500 kilogram ağırlığa ve 1500 adetlik mühimmat kapasitesine sahip olacak. 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan proje, ADVENT gibi muharebe sistemlerine de entegre edilebilecek. Sistem bu sayede, gemi üzerindeki radar sistemlerinden de veri alabilecek.

İlk etapta geminin üzerindeki radar vasıtasıyla hedefe angaje olan konfigürasyonunun tamamlanması planlanan YHSS, daha sonra stand-alone yapıdaki modeliyle sahaya çıkacak. Stand-Alone konfigürasyondaki YHSS, bünyesinde barındırdığı radarlar ve elektro-optik sistemler aracılığıyla platformdan bağımsız olarak hedefe angaje olabilecek.

20mm YHSS ile birlikte Türkiye’nin, ABD üretimi Phalanx CIWS’e olan bağımlılığının sona erdirilmesi hedefleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ALPAGUT Akıllı Dolanan Mühimmat Tanıtıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu