Belarus Rusya’dan hava savunma sistemi tedarik edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Belarus veya resmi adıyla Beyaz Rusya Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Almaz-Antey şirketinden modern hava savunma sistemi tedarikinde bulunacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin Savunma Tedarikinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Sergei Simonenko başkanlığındaki bir delegasyon, Rus Federasyonu tarafından düzenlenen Uluslararası Askeri-Teknik Forumu “Ordu-2020″ye katılım sağladı.

STM Banner

Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren savunma sanayii kuruluşlarının temsilcileriyle çeşitli toplantılar düzenleyen Belarus heyeti, Almaz-Antey şirketi ile bir iş birliği anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma kapsamında Belarus; 2021-2025 yılları arasında, Belarus Silahlı Kuvvetleri’nin modern hava savunma sistemi ihtiyacının giderilmesi amacı ile Almaz-Antey ile çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek. Belarus, 2025 yılına kadar Almaz-Antey’den hava savunma sistemi tedarikinde bulunmayı amaçlıyor.

Rusya Federasyonu’na bağlı Almaz-Antey şirketi, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi gibi birçok hava savunma sisteminin tasarımcısı konumunda.

Yaklaşık 9.5 milyon kişilik bir nüfusa sahip olan Belarus Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile oldukça yakın ilişkilere sahip. 2019 yılı Gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 60.9 ABD Doları olan Belarus’un başlıca ticaret ortakları; Rusya, İngiltere, Ukrayna, Çin ve Almanya şeklide.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Burada biraz yardıma ihtiyaç duyuyorum. Belarus veya Beyaz Rusya , herneyse,bunların da bir lisan ve ülkü birliği yok mu ? Biri beyaz da öbürü mavi mi? Alayı bunların asırlarca çarpıştığımız Moskof gavuru değil mi ? Hava savunma sistemini ne yapacaklar ? Çekoslovakya, Macaristanı işgal eden, Ukraynadan Kırımı koparanlar,sanırmısınız ki burada en küçük bir uygunsuzlukta utangaç davranacaklar ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu