Belarus’tan Litvanya sınırına balistik füze yığınağı

Roketsan-ATMACA-Banner

Belarus Silahlı Kuvvetleri, Litvanya’ya çok yakın bir konumda bulunan Lida bölgesine; balistik füze, topçu roketi, ana muharebe tankı ve zırhlı muharebe aracının da bulunduğu askeri sevkiyatlar gerçekleştiriyor.

Edinilen bilgiye göre söz konusu askeri sevkiyatların içeriğinde, Polonez Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi ile Tochka-U Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemi de bulunuyor. Sevkiyatların sebebi olarak ise Belarus tarafından gerçekleştirilecek askeri tatbikatlar öne sürülüyor.

STM Banner

Azami 200 kilometre menzile sahip olan Polonez Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi, 300 milimetre çapa ve 150 kilogram ağırlığında harp başlığına sahip. Her Polonez ÇNRA Fırlatma Aracı’nda azami 8 adet roket bulunmakta olup, roketlerin tamam 50 saniye içerisinde belirlenen hedeflere ateşlenebiliyor.

SS-21 Scarab-B (Tochka-U) Taktik Balistik Füze Sistemi, azami 120 kilometre menzile sahiptir. Yaklaşık 95 metre dairesel sapma (CEP) değeri bulunan Tochka-U, 2010 kilogram ağırlığındadır ve NBC veya nükleer harp başlığı ile donatılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu