Belarus’tan Su-30, Mi-35, S-400 ve Pantsir hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Belarus, Belarus Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Su-30SM savaş uçağı, Mi-35 Taarruz Helikopteri ve S-400 ile Pantsir Hava Savunma Sistemi tedarikine hazırlanıyor.

Belarus Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz gün hava ve hava savunma unsurlarının katılımıyla bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikat esnasında açıklamalarda bulunan Belarus Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma Komutanı Tümgeneral İgor Golub, bu yıl içerisinde Protivnik-G ve Vostok radar sistemlerinin kullanıma almayı planladıklarını açıkladı.

Ayrıca Rusya Federasyonu ile ikinci parti Su-30SM savaş uçağı ile Mi-35 Taarruz Helikopteri tedarikine ilişkin sözleşme imzaladığını belirten Tümgeneral Golub, S-300 sistemlerinin yerine S-400 ve Pantsir-S hava savunma sistemlerinin tedarikinin gündemde olduğunu vurguladı.

Belarus, geçtiğimiz günlerde Rusya Federasyonu’ndan Su-30SM tipi savaş uçaklarını teslim almıştı. Belarus’a teslim edilen Su-30SM uçaklarında, Thales şirketi tarafından üretilen Holografik Baş Üstü Gösterge (HUD) gibi birtakım Fransız orijinli aviyonikler bulunmakta.

Belarus, S-400 ve Pantsir-S tipi hava savunma füze sistemlerinin tedariki ile önemli bir kapasite artırımı sağlamayı amaçlıyor. Benzer bir kapasite artırımı, radar sistemleri için de geçerli.

Önerilen İçerik: Belarus ile savunma sanayii iş birliği anlaşması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Rus ucaklari gayet güzel. Ici bos alinabilirse gercekten alinip Aselsan teknolojisi ve Roketsan mühimmaptiyla donatilip MMU TF23 gelenekadar ara cözün olarak kullanilabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu