Yerli Silahlı Dron SONGAR kara aracına entegre edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASİSGUARD’ın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan ilk milli silahlı drone’u SONGAR, ilk kez bir kara aracında kullanılmaya başlandı. SONGAR entegre edilen kara aracı güvenlik operasyonlarında hedefi önceden tespit ederek imha etme konusunda önemli bir kabiliyet kazandı.

ASİSGUARD tarafından özgün şekilde geliştirilen ve TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterine giren ilk milli silahlı drone SONGAR’ın askeri kara aracına entegrasyonu da gerçekleştirildi. Otonom olarak insansız sürüş gerçekleştirebilen, gerektiğinde uzaktan kumanda edilebilen askeri kara aracına entegre edilen SONGAR, aracın üstün vuruş yeteneği kazanarak sahadaki başarısına katkı sunacak.

STM Banner

Tehditlere karşı 7/24 tetikte!

SONGAR silahlı drone sistemi sayesinde 4×4 askeri kara aracı havadan hedef bulma ve uzaktan silahlı operasyon yapabilme kabiliyetine sahip olacak. Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda hem gündüz hem gece etkin olarak görev yapan SONGAR, otonom iniş-kalkış yeteneğiyle asimetrik tehditlere müdahale için 7/24 hazır bekleyecek.

SONGAR’da önemli bir aşama tamamlandı

Türk Savunma Sanayii’nin yenilikçi sistemlerinden olan SONGAR’a otomatik makineli tüfek ile bomba atar özelliklerinin eklenmesinden sonra TÜBİTAK SAGE’nin mühimmat sistemi TOGAN’ ın da teçhiz edilmesi Songar ‘ı; sahada daha güçlü ve maliyet etkin bir yapıya kavuşturdu. SONGAR’ın kara aracına entegre edilmesi ise; ürün geliştirme yol haritasında önemli bir aşamanın daha tamamlanmasını sağladı.

Askeri teknolojik sistem SONGAR, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 3 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görevi icra ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan SONGAR; tekli veya çoklu drone sistemiyle, hedef bölgenin belirlenmesi, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor.

SONGAR, sınır ve sınır ötesi güvenlik operasyonlarında kara aracı entegrasyonuyla, pusu veya tehditlere karşı havadan yüksek sayıda mermi atımıyla ve gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da etkin şekilde kullanılabilecek.

Milli Silahlı Dron SONGAR envantere girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu