Birleşik Arap Emirlikleri A330 MRTT Siparişlerine Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri, Airbus tarafından üretilen Airbus tarafından üretilen yeni jenerasyon tanker uçağı A330 MRTT siparişlerine devam ediyor.

BAE, A330 MRTT alımlarıyla tanker uçağı filosunu güçlendirmeye devam ediyor. Yeni geçilen bir siparişe göre BAE iki adet daha A330 MRTT siparişi vererek tanker uçak filosundaki uçakların sayısını 5’e çıkarıyor.

STM Banner

Anlaşma, Airbus tarafından Dubai’de düzenlenen Dubai Airshow esnasında duyuruldu. Uçakların teslimatları ise 2024 yılında başlayacak. Anlaşma kapsamında envanterde bulunan mevcut A330 MRTT’ler de modernize edilerek en güncel seviyeye getirilecek.

NATO-A330-MRTT
NATO-A330-MRTT

BAE ilk kez 2008 yılında üç adet A330 MRTT siparişi vermiş ve 2013 yılında üç uçağı teslim almıştı.

A330 MRTT tanker uçağı toplamda 12 ülke tarafından kullanılıyor. Programın başlangıcından bu yana üretilen uçakların sayısı ise 60’ı aşmış durumda. Sivil A330 modeli üzerinden geliştirilen MRTT, dünyada pek çok müşteriye hitap etmesinin yanı sıra çok rollü kabiliyetleriyle dikkat çekiyor.

Uçağın mevcut kullanıcıları arasında Avustralya, Fransa, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, BAE ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin Hava Kuvvetleri yer alıyor. Uçak aynı zamanda NATO tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 ve A330 MRTT havada bir ilke imza attı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Boeing

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu