BMC Arifiye’de ilk ALTAY Tankı’nı üretti

Roketsan-ATMACA-Banner

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT)’nın seri üretim ihalesini kazanan BMC Savunma A.Ş., Arifiye’de ilk ALTAY Tankı’nı üretti. Gelişmeyi, Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR duyurdu.

Konuyla ilgili olarak Bakan AKAR tarafından yapılan açıklamada, “İşletme hakkı 25 yıllığına devredilen Tank Paleti Fabrikamızın durumu ve faaliyetlerinden de kısaca bahsetmek istiyorum. Fabrikanın veya arsasının satışı asla söz konusu değildir. Fikri ve sınaî mülkiyet hakları dâhil olmak üzere, Fabrikaya ait tüm varlıklar Devlet mülkiyetindedir. Fabrikanın idamesine ve üretime yönelik tüm faaliyetler, Milli Savunma Bakanlığı denetiminde ve kontrolünde icra edilmektedir. İşletme hakkı devri sürecinde, fabrika personeli mağdur edilmemiş ve talepleri doğrultusunda Bakanlığımız şirketi ASFAT bünyesine alınmışlardır.

Yapılan işlemlerin tamamı, Anayasa ve kanunlara uygun olarak gerçekleştirilmiş; işletme devri hakkında Danıştay’a açılan davalar reddedilerek yapılan işlemlerin yasalara uygunluğu teyit edilmiştir. Fabrikada önceden olduğu gibi imalat, bakım, onarım ve yenileştirme işlemlerine aynen devam edilmektedir.

Bu dönemde fabrikada, 6 adet Fırtına Obüsü ve 1 adet Altay Tankı Prototipi, BMC Savunma A.Ş. tarafından üretilmiştir. Altay Tankı güç grubu tedariki için yapılan ihracat lisansı başvurularından maalesef sonuç alınamamıştır. Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde diğer ülkelerden güç grubu tedariki çalışmaları ile yerli güç grubunun üretilmesine yönelik faaliyetler devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

BMC tarafından Arifiye’de üretilen ALTAY Tankı’nın, eldeki mevcut Alman üretimi güç grubu ile teçhiz edildiği tahmin edilmektedir. ALTAY Tankı’nın geliştirilmesine ilişkin Dönem-I Sözleşmesi’ni 2008 yılında kazanan Otokar, 5 adet prototip üretimi gerçekleştirmişti. Üretilen ALTAY Tankı prototipleri ise şu şekildeydi:

  • 1 Adet MTR (Hareket Kabiliyeti Testi Ön Prototipi)
  • 1 Adet FTR (Atış Testi Ön Prototipi)
  • 1 Adet BH&T (Balistik Gövde ve Kule Prototipi)
  • 2 adet Türk Ana Muharebe Tankı Prototipi (PV1 ve PV2)

ALTAY BH&T Prototipi, balistik testler esnasında gerçekleştirilen infilak testleri esnasında kullanılmıştır. Ayrıca Leopard 2A4 Modernizasyonu Projesi kapsamında BMC, bir Leopard 2A4’e ALTAY FTR’nin kulesini entegre etmiştir. Şu anda yürür durumda; Otokar üretimi 3, BMC üretimi 1 adet ALTAY AMT prototipinin olduğu bilinmektedir.

ALTAY Projesi’nin başlangıcı ile mevcut durumunu ele aldığımız detaylı yazımızı, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

TUALCOM   Sarsılmaz
Başa dön tuşu