Fin Hava Kuvvetlerinin Tercihi F-35 Savaş Uçağı Oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Finlandiya Hava Kuvvetlerinin yeni savaş uçağı seçimi F-35 Lightning II olacak. İddianın kaynağı Finlandiya medyası. Böylece iddialar teyitlenmiş oldu.

Fin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Finlandiya, envanterinde bulunan ABD’li Boeing firması üretimi F/A-18C/D uçaklarının yerine 64 adet F-35A Blok 4 çok rollü savaş uçağı tedarik etme kararı aldı.

STM Banner

Finlandiya’nın 2015 yılında açtığı ihaleye ABD’li firmalardan Boeing, F/A-18E/F Super Hornet ile Lockheed Martin ise F-35 ile katılmıştı. Bunların yanında Fransız Dassault firması Rafale, İngiltere Eurofighter Typhoon, İsveç’li Saab firması ise JAS-39 Gripen E/F ile katılım göstermişti.

Kazanan: F-35

HX Savaş Uçağı Programı kapsamında yarışa giren adaylar arasında F-35’in karar verme alanlarından arz güvenliği, endüstriyel katılım ve satın alınabilirlik gereksinimlerini yerine getirdiği kaydedildi.

“Askeri yetenek değerlendirmesinde F-35 en iyisiydi. F-35’in muharebe, keşif ve hayatta kalma yetenekleri, HX adayları arasında en uygun olanıydı.”

F-35
F-35

Fin Hava Kuvvetlerinin mevcut Hornet filosu ise 2025 yılından itibaren emekliye edilmeye başlanacak. İlk Fin F-35’lerinin ise 2025 yılından itibaren hizmete girmesi bekleniyor. 2025 yılı içerisinde ABD’de eğitimini tamamlayacak olan pilotların 2026 yılında ilk F-35’leri Finlandiya topraklarına getirmesi bekleniyor.

Yapılan açıklamada aynı zamanda F-35’in ihaleye katılan uçaklar arasındaki en maliyet etkin uçak seçimi olduğu da vurgulanıyor.

F-35: En İyisi

“F-35, teklifin tüm yönleri göz önüne alındığında en düşük tedarik maliyetine sahipti. Sistemin işletme ve idame maliyetleri 254 milyon avro yıllık bütçenin altına düşecek. Başka hiçbir teklif, işletme ve sürdürülebilirlik maliyetlerinde diğerlerinden önemli ölçüde daha ucuz değildi.”

F-35,  değerlendirme aşamalarında ya birinci sırada yer aldı ya da tüm görev alanlarında en yüksek puanı paylaştı ve en yüksek toplam puanı elde etti.

Finlandiya’nın 64 adet F-35A savaş uçağı tedariki kapsamında tedarik edeceği silahlar arasında AMRAAM, Sidewinder, SDB I/II, JDAM, JSM ve JASSM-ER gibi füzeler bulunuyor.

Programa ise toplamda 10 milyar avro ayrılacak. Savaş uçaklarının toplam maliyeti 4.703 milyar avro olarak belirtilirken mühimmatlar için ise toplamda 754.6 milyon avro harcanacağı kaydediliyor.

Servis ekipmanları, yedek ve değişim parçaları, eğitim ve sürdürülebilirlik çözümleri, diğer ilgili sistemlerin yanı sıra 2030 yılı sonuna kadar sürdürülebilirlik ve bakım hizmetleri 2.920 milyar avroya mal olacak.

Tesis inşası, uçak hangarları, depolar, pist ve altyapı maliyetlerinin ise 777 milyon avroya kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İspanya ve Avrupa Ülkeleri F-35 İçin Sırada


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Fin Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu