BMPT Terminatör’de yeni bir sorun bulundu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın en gelişmiş zırhlı muharebe araçlarından biri olan BMPT Terminatör’de yeni teknik sorunların tespit edildiği, askeri yetkililer tarafından doğrulandı.

Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Korgeneral Yunus-Bek Yevkurov, Ekim ayında gerçekleştirilen Kavkaz-2020 Tatbikatı esnasında, Uralvagonzavod tarafından üretilen BMPT Terminatör Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)’nda yeni sorunların tespit edildiğini açıkladı. Tespit edilen sorunların detayları hakkında bilgi vermeyen Yevkurov, sorunların tespiti ve giderilmesi için Merkez Askeri Bölgede testlerin devam ettiğini de belirtti.

STM Banner

BMPT olarak da bilinen Terminatör, muharebe sahasında tanklara ateş desteği sağlamak amacıyla geliştirilen ve tanksavar füze ile otomatik toplarla donatılmış bir ZMA’dır.

BMPT Terminatör;  900 mühimmat kapasiteli iki adet 30 mm 2A42 top sistemi, dört adet atışa hazır Ataka-T tanksavar füze sistemi ve makineli tüfek ile donatılmış durumdadır. Rusya Savunma Bakanlığı, Terminatör’ün; hafif zırhlı düşman araçlarını, tankları, helikopterleri ve hatta alçaktan uçan uçakları bile vurabileceği belirtildi.

Ayrıca Terminatör ZMA’nın ilk partisinin, resmi olarak Uralların Çelyabinsk bölgesindeki 90. Tank Bölüğü’ne teslim edildiği bilinmektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu