ABD’li havacılık devi Boeing’den ek AH-64E sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li havacılık devi Boeing, ABD Ordusu için ilave AH-64E Apache Taarruz Helikopteri üretmek için yaklaşık tutarı 436 milyon ABD Doları olan bir sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre; havacılık devi Boeing, ABD Ordusu için AH-64E Apache Ağır Sınıf Taarruz Helikopterleri üretimi için 436,6 milyon dolarlık ek sözleşme kazandı. Ek sözleşmenin yaklaşık değeri, 436,6 milyon ABD Doları. Sözleşme kapsamında Arizona’da gerçekleştirilecek çalışmaların, 28 Şubat 2025 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

AH-64 Apache

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri AH-64 Apache, neredeyse otuz yıldır ABD Ordusunun önde gelen saldırı helikopteri konumundadır. Günümüzde ABD’nin Apache filosu; gündüz/gece ve olumsuz hava koşullarında silahlı keşif, yakın muharebe ve mobil saldırı görevleri yürüten AH-64D ve AH-64E model helikopterlerin karışımından oluşmaktadır.

AH-64E Apache, AH-64’lerin en modern halidir. En son yapılan değişiklikler ile iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemlerini içeren modernizasyonlar ile güçlendirilmiştir. Gündüz, gece ve her türlü hava durumunda hedef tespitinin yanı sıra gece görüş yeteneği sağlayan geliştirilmiş bir Modern Tanımlama Sistemi’ne sahiptir. Atış Kontrol Radarı, kara ve hava hedeflerini sınıflandırmanın yanı sıra deniz ortamında çalışacak şekilde güncellenmiştir.

AH-64E Apache, Boing tarafından Arizona’da 2011 yılından beri üretilmektedir.

Türkiye’nin Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nden kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkânlar ile geliştirilecek “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesine 22 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşmaya binaen başlanmıştır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başlatılan proje kapsamında geliştirilecek platform; GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunan Patriotları Suudi Arabistan yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu