Bomba İddia… Güney Kore Ukrayna’ya Silah Sevkiyatına Başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, Ukrayna’ya silah tedarikinde bulunacak. Söz konusu tedarik, Chiron tipi omuzdan atılan hava savunma füze sistemlerini (MANPADSs) de içeriyor.

Güney Kore, son kullanıcı olarak bir Çek silah şirketini kullanarak Ukrayna’ya silah sevkiyatı gerçekleştirecek. Silahların bedeli, ABD tarafından ödenecek ve yaklaşık 3 milyar dolar değerinde. Silah yardımı paketi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin istediği gibi Chiron MANPADS’i de içerecek.

STM Banner

Güney Kore hükümetinin Ukrayna’daki savaşa yönelik resmi tutumu, Çek Cumhuriyeti’nin “gizli arabulucu” olmasının nedeni olarak öne çıkıyor. Çek silah şirketi, Kore silahlarının son kullanıcısı olacak. Bu şekilde, Çek şirketi son kullanıcı sertifikasını ihlal etmiş olacağından, silahın Ukrayna’da ortaya çıkması durumunda Seul sorumluluktan kurtulmuş olacak. Birkaç ay önce Güney Kore, Ukrayna’ya silah tedarik etmeyeceğini resmen açıklamıştı.

Çek şirketi hangisi olacak?

Söz konusu Çek şirketin, bugüne kadar avcılık, askeri ve spor silahları üretiminde uzmanlaşmış bir şirket olan Ceska Zbrojovka’nın yan kuruluşlarından biri olacağını öne sürülüyor. Ceska Zbrojovka, Colt CZ Group SE şirketinin bir parçasıdır.

Ceska Zbrojovka

Colt CZ Group SE, şu anda iddiaları reddediyor. Şirket, şu anda yan kuruluşların hiçbirinin “Güney Kore’den silah alımına karışmadığını” söyledi . Şirket ayrıca, iddialara rağmen güvenlik nedeniyle herhangi bir silah sevkiyatı hakkında yorum yapamayacağını söyledi. Çek şirketinin sözcüsü Eva Svobodova, “Şirketimiz ABD tarafından finanse edilen silah veya mühimmat tedarikinin bir parçası değil” dedi.

Chiron MANPADS

Chiron, 1995 yılında tasarlanmış bir Güney Kore üretimi MANPADS’dir ancak on yıl sonra – 2005 – hizmete girmiştir. Silah, 2003’ten beri Koreli şirket LIG Nex1 tarafından üretilmektedir. Bugüne kadar sadece iki Chiron MANPADS operatörü olduğu bilinmektedir. – Güney Kore ve Endonezya.

Güney Kore’de silah, KP-SAM kısaltması ve Shingung adıyla bilinir. Askeri uzmanlar, bunun dünyadaki en etkili MANPAD’lardan biri olduğunu iddia ediyor. Silahi 80 mm’lik bir füze ateşler ve iki kişilik bir ekip tarafından yönetilir.

Harp başlığı yaklaşık 2,5 kg ağırlığında ve füzenin azami menzili 7 km’dir. Chiron MANPADS füzesi, katı yakıtlı bir roket motorundan güç alıyor ve Mach 2.1 hızına ulaşıyor. Füze, kızılötesi arayıcı başlık kullanılarak yönlendirilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: SUNGUR Hava Savunma Füzesi Envanter Girdi


Kaynak: Hrubes, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu