USS Nimitz’in geri çekilişi iptal edildi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

ABD Donanması’na bağlı USS Nimitz Uçak Gemisi Görev Gücü’nü Orta Doğu’dan çekme kararı, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından iptal edildi.

ABD Savunma Bakan Vekili Chris Miller, Afrika Boynuzu’nda konuşlu bulunan USS Nimitz (CVN-68) Uçak Gemisi Görev Gücü için geri çekilme kararı vermişti. Henüz iki hafta önce Orta Doğu’ya konuşlanan USS Nimitz Uçak Gemisi ile beraberindeki görev gücünün, yaklaşık 10 aylık bir görev süresi daha bulunmaktaydı.

Ancak Bakan Vekili Miller, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada ise “İran liderlerinin Başkan Donald Trump’a ve diğer ABD’li yetkililere yönelik tehditlerinden dolayı USS Nimitz’in rutin görev yeri değişikliğini durdurma talimatı verdim. USS Nimitz, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) operasyon bölgesinde kalacaktır.” ifadelerinde bulundu.

ABD, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’taki ölüm yıl dönümünde İran’ın bölgedeki kuvvetlerine saldırı düzenlemesi ihtimaline karşı bir süredir önlem alıyordu. Bu sebepten geri çekme talimatının verildiği belirtildi. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, tanker uçaklar, B-52 bombardıman uçakları ve stealth bombardıman uçakları, bir süredir Irak hava sahasında yoğun faaliyet yürütmekteler.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu