Frsansa’dan 10 yıllık SIGINT sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin kritik sinyal izleme, yön bulma ve spektrum analizi gibi yeteneklerini yükseltmek amacıyla Yeni Müşterek Taktik Sinyal İstihbarat (SIGINT) Sistemi’nin geliştirilmesi için Thales ve Airbus ile 10 yıllık bir sözleşme imzaladı.

Edinilen biliye göre; sözleşme süresi boyunca, Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin SIGINT kabiliyetlerine aşamalı olarak yeni işlevler (veri analitiği işlevleri, genişletilmiş algılama ve teknik analiz yetenekleri vb.) eklenecek. Fransa’nın savunma harcama planı kapsamında sözleşme, CONTACT ve SCORPION ile birlikte Yüksek Etkili Program (PEM1) olarak belirlendi.

STM Banner

Düşman iletişimini izlemeyi ve yer tespitini yapmayı sağlayan SIGINT, harekât sahasında taktik manevraları destekleyerek kuvvetlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Fransız Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet verecek olan Taktik SIGINT sistemi, en yeni iletişim teknolojileriyle uyumlu ve mobil/sabit formlarda, Fransız askeri birimlerinin elektronik harp yeteneklerini iyileştirecek. Ayrıca Sistem, Fransız Ordusu’nun 54. SIGINT Alayı’nın elektronik destek araçlarını, Fransız Donanmasının ön cephe savaş gemilerini ve ATLANTIQUE 2 Deniz Devriye Uçağını donatacak ve denizaşırı askeri operasyonlarda hava üslerini korumak amaçlı konuşlandırılabilecek.

France SIGINT ile ilgili görsel sonucu

Thales, COHORTE (Fransız Ordusu mevcut taktik SIGINT sistemi), MINREM (Fransız Donanması SIGINT sistemi), ARCHANGE (Fransız Hava Kuvvetleri yeni nesil SIGINT uçağı) ve CLOVIS (stratejik bakanlıklar arası iletişim yerlileştirmesi projesi) programları deneyimlerinden yararlanarak SIGINT; Airbus ise RAMSES (stratejik radyo ve uydu iletişim bilgi sistemi) ve PARADOS (radyo sinyali toplama sensörü) programlarındaki deneyiminden yararlanarak ELINT (elektronik istihbarat) uzmanlığı sağlayacak.

Önerilen İçerik: HAVA SOJ Projesi ve Türk Elektronik Harp Uçakları


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu