ÇAFRAD Test Grubu nereye konuşlandırıldı?

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından MİLGEM TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM) için geliştirilen ve kısa süre önce TCG GÖKSU (F-497) Fırkateyni üzerinde atışlı testleri başarıyla tamamlanan Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Test Grubu’nun, deniz ve hava trafiğinin yoğun olduğu karasal bir bölgeye konuşlandırıldığını, daha önce paylaştığımız bir haberimiz aracılığıyla bildirmiştik.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre söz konusu bölge, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan Tuzla Elektronik Harp Sahası. SavunmaSanayiST.com bu bilgiyi, 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri esnasında Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Sn. Ramis AKIN’ın gerçekleştirdiği sunum esnasında edindi. ASELSAN tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Faz Dinli Radar (ÇAFRAD) Test Grubu; Tuzla Elektronik Harp Sahası’nda, birtakım testlere maruz kalacak ve testlerden elde edilen sonuçlara göre ÇAFRAD daha da geliştirilecek.

STM Banner

ÇAFRAD’ın kullanılacağı TF-2000 Hava Savunma Muhribi (HSHM) Projesinin ilk gemisinin, 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu