Rusya 6 adet SU-30SM için müşteri arıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Moskova yönetimi, eskiden Hindistan Hava Kuvvetleri’ne (IAF) ait olan 12 adet Su-30K jetinin Angolo’ya satılmasının ardından, Rusya-Afrika Zirvesi öncesinde kalan 6 adet Sukhoi Su-30 için müşteri arıyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri, 1996 yılında Rusya Federasyonu’ndan 40 adet Su-30 savaş uçağı aldı. Bu savaş uçaklarının 18 adeti (8 Su-30K ve 10 Su-30MK), vektör kontrolü özelliğinin bulunmaması sebebiyle bir ticaret programı kapsamında, Rusya Federasyonu’na geri gönderildi. Hindistan, bu savaş uçaklarının yerine daha gelişmiş özelliklere sahip Su-30MKI savaş uçakları temin etti.

STM Banner

Ardan geçen süre zarfında Rusya Federasyonu, Hindistan’ın iade ettiği 18 adet savaş uçağını Afrika ülkelerine sundu. Angola, 2013 yılında bu ikinci el uçakların 12 adetini,  1 milyar dolar ile satın aldı ve uçakların sevkiyatı Mayıs 2019’da tamamlandı. Uçakların tamamı, Su-30SM standardına yükseltilmiş durumda.

TASS tarafından paylaşılan habere göre Rus devlet savunma sanayii şirket Rosoboronexport, geriye kalan 6 uçak için müşteri arıyor. Bu kapsamda 23-24 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek Rusya-Afrika Zirvesi’nde, bu uçaklar masaya yatırılacak. Zirveye, 54 Afrika ülkesinin liderleri davet edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu