Rusya 6 adet SU-30SM için müşteri arıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Moskova yönetimi, eskiden Hindistan Hava Kuvvetleri’ne (IAF) ait olan 12 adet Su-30K jetinin Angolo’ya satılmasının ardından, Rusya-Afrika Zirvesi öncesinde kalan 6 adet Sukhoi Su-30 için müşteri arıyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri, 1996 yılında Rusya Federasyonu’ndan 40 adet Su-30 savaş uçağı aldı. Bu savaş uçaklarının 18 adeti (8 Su-30K ve 10 Su-30MK), vektör kontrolü özelliğinin bulunmaması sebebiyle bir ticaret programı kapsamında, Rusya Federasyonu’na geri gönderildi. Hindistan, bu savaş uçaklarının yerine daha gelişmiş özelliklere sahip Su-30MKI savaş uçakları temin etti.

Ardan geçen süre zarfında Rusya Federasyonu, Hindistan’ın iade ettiği 18 adet savaş uçağını Afrika ülkelerine sundu. Angola, 2013 yılında bu ikinci el uçakların 12 adetini,  1 milyar dolar ile satın aldı ve uçakların sevkiyatı Mayıs 2019’da tamamlandı. Uçakların tamamı, Su-30SM standardına yükseltilmiş durumda.

TASS tarafından paylaşılan habere göre Rus devlet savunma sanayii şirket Rosoboronexport, geriye kalan 6 uçak için müşteri arıyor. Bu kapsamda 23-24 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek Rusya-Afrika Zirvesi’nde, bu uçaklar masaya yatırılacak. Zirveye, 54 Afrika ülkesinin liderleri davet edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu