Cavour Uçak Gemisine 2 adet F-35B indi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yapılan açıklamaya göre; 1 Mart 2021 tarihinde iki adet F-35B, İtalyan uçak gemisi Cavour’a indi. İtalyan Donanması, F-35B’lerin inişi ile bu yeteneğe kavuşan dünyadaki 3’üncü donanma oldu.

28 Şubat’ta ABD Donanması’nın Norfolk’taki üssünden yola çıkan Cavour gemisi, “Operasyonlara Hazır” sertifikasyonunun ilk aşamasına başladı. ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait bir adet F-35B uçağının, İtalyan Donanması’na ait Cavour uçak gemisinin güvertesine inişi, uçağın kullanımı için uzun ve karmaşık sertifikasyon sürecinde temel bir adımı temsil ediyor. İtalya bu sayede ABD ve İngiltere’den sonra uçak gemisinde F-35B kullanan 3. ülke olacak.

STM Banner

Atlantik Okyanusu’nda yaklaşık dört hafta sürecek olan deniz denemelerinin yapılması, İtalya Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisinin uçuş güvertesini test etmesine ve beşinci nesil uçaklarla, farklı hava koşulları ve deniz durumları gibi çeşitli faktörlerle ilgili olarak kalkış ve iniş anları için kabiliyet kazanmasını sağlayacaktır. Belirtilen süreç “Operasyonlara Hazır” sertifikasına ulaşmak için büyük öneme sahip.

Cavour Uçak Gemisi Komutanı, Kaptan Giancarlo Ciappina: “ABD Deniz Kuvvetleri’nin beşinci nesil avcı uçağını uçuş güvertemizde görmek bugün hepimiz için olağanüstü bir mutluluk. Bu, aslında olağanüstü bir başarıyı temsil ediyor ancak aynı zamanda İtalyan Deniz Havacılığı ve Deniz Kuvvetleri’nin geleceği için yeni bir meydan okuma. Tüm mürettebat, bu deniz denemeleri sırasında F-35 Ortak Program Ofisi’ni test eden ekip olan ITF ile yakın çalışmaktan gurur duyuyor. Cavour uçak gemisini ve Donanmayı beşinci nesil silah sistemiyle donatmak için çok sıkı çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Entegre Test Gücü (ITF)

Deniz denemelerinden önce Norfolk’taki bekleyiş sırasında uçak gemisinin 580 mürettebatının yanına, Beaufort’taki deniz üssünde uçak üzerinde çalışmak üzere eğitilen İtalyan personelin yanı sıra entegrasyon aşamasında gerekli olan ABD personelinden Entegre Test Gücü (ITF) ekibi de katıldı.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin F-35B test pilotu ise: “Ekibimiz bugüne hazırlanmak için kapsamlı bir şekilde eğitildi. Bugün Cavour gemisine ilk jeti indirmenin onurunu duydum. ITF ekibi, sertifikasyonun sağlanmasında önemli bir rol oynayacak.” dedi.

F-35B ve Cavour uçak gemisi arasındaki uyumluluk sertifika edildikten sonra, 2024’e kadar faaliyetlere başlamak için “Operasyonlara Hazır” ilan edilmesi planlanıyor. Süreç, programda öngörülen son uçağın tesliminin ardından Tam Operasyonel Kapasite’ye ulaştıktan sonra tamamlanacak.

TCG ANADOLU’ya Bayraktar TB2 SİHA

Kaynak: Naval News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu