Çek Pilotları L-39NG’nin kokpitinde

Roketsan-ATMACA-Banner

Çek Hava Kuvvetleri pilotları, AERO Vodochody ile OMNIPOL şirketleri tarafından L-39 savaş uçağı üzerine şekillendirilen ve oldukça modern aviyoniklere sahip olan L-39NG’yi tecrübe etti.

Nisan ayının son haftasında, Çek Cumhuriyeti’nin Čáslav Kasabasındaki 21. Taktik Hava Kuvvetleri Üssü ve Pardubice Askeri Havaalanı’ndan pilotlar, yeni bir L-39NG jet uçağı uçurmak için AERO Vodochody şirketini ziyaret etti. Yetenekli Çek Hava Kuvvetleri pilotları, uçağın uçuş özelliklerini test etti ve yorumlarını Aero’dan pilot ve mühendislerle paylaştı.

STM Banner

213’üncü Eğitim Filosu Komutanı Yarbay Martin Pelda, 212. Taktik Filo Komutan Yardımcısı Binbaşı Martin Jambor ve Pardubice Askeri Havaalanı Komutanı Yarbay Radoslav Matula, L-39NG’yi uçurdu. Bir misafir ve bir Aero pilotundan oluşan karma ekip ile toplamda üç sorti gerçekleştirildi.

L-39NG uçağının baş tasarımcısı Jaromír Lang, “L-39, L-159 ve JAS-39 ile yüzlerce uçuş saati olan profesyonellerin uzman değerlendirmesi sayesinde, modern bir eğitim uçağı için tüm gereksinimleri karşılamak için L-39NG’yi geliştirmeye devam edebiliriz. Aynı zamanda, uçağı nasıl daha da geliştirebileceğimiz konusunda bize bir dizi ilham verici ipucu verdiler”. dedi.

L-39NG-2
L-39NG-2

Nisan ayı içerisinde L-39NG’yi uçurma fırsatı bulan ilk Çek Ordusu pilotu, uçuşun hemen ardından görüşünü şu şekilde ifade eden 213. Eğitim Filosu Komutanı Yarbay Martin Pelda oldu: “L-39NG’yi kullanmak çok güzel, rahat. Öğrenci pilotun yapabileceği hataları simüle eden durumlarda uçağı almaya çalıştım ve uçak iyi bir uyarı veriyor ve bu tür durumlara cevap vermede iyi davranıyor. Genel olarak, uçağın ilk izlenimleri beklentilerimi aştı. L-39NG’nin beğenilen özelliklerinden bir diğeri de çok düşük yakıt tüketimiydi.”

L-39NG

L-39NG uçağı, modern hava kuvvetleri için hafif taarruz ve / veya jet tekamül uçağı rolünde hizmet verebilen modern ve etkili bir hafif jettir. L-39NG, direnci azaltmak ve verimliliği artırmak için optimize edilmiş özelliklere sahip mevcut L-39’un aerodinamik konseptine dayalıdır ve en son teknolojileri ve ekipmanları kullanmaktadır.

Güç, benzeri görülmemiş uçuşa elverişlilik ve öngörülebilir bakım maliyetleri sağlamak için FJ44-4M Turbofan Motoru tarafından sağlanır. Uçağın aviyonikleri, 4. ve 5. nesil uçakların gelecekteki pilotlarını eğitmek için hazırlanmıştır ve müşterinin gereksinimlerine göre uyarlanabilir. L-39NG, silahlar için beş istasyon ile donatılmıştır. Uçak, ayrıca eğitim verimliliğini artırmak amacıyla yüksek teknolojili taktik simülasyon merkezlerine entegrasyon dahil olmak üzere; geniş bir simülasyon teknolojileri yelpazesine sahiptir.

Eylül 2020’de L-39NG uçağı, Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Askeri Havacılık Otoritesinden yeni uluslararası standartlar EMAR 21 ve EMACC’ye uygun bir tip sertifikası aldı. L-39NG projesinin stratejik ortağı, projede% 50 paya ve finansal katkıya sahip olan Çek şirketi OMNIPOL’dur.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’ın Su-25 ve CH-4 SİHA filoları uçamıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu