TEŞKİLAT’a STM’nin Duvar Arkası Radarı damga vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

TRT 1’in sevilen dizisi TEŞKİLAT’a, STM tarafından geliştirilen ve özel harekat birlikleri tarafından aktif olarak kullanılan Duvar Arkası Radar (DAR) damga vurdu.

Senaryosu Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın faaliyetleri üzerine kurulan ve kısa süre önce yayın hayatına başlayan TEŞİKAT dizisi, geçtiğimiz gün 10’uncu bölümüyle yayına girdi. MİT Başkanlığı’nın faaliyetlerine ilave olarak diğer güvenlik teşkilatları ile Türk savunma sanayiinin ürünlerine de değinen diziye, STM tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar – DAR damga vurdu.

STM Banner

Jandarma Komanda Özel Asayiş Komutanlığı (KAĞANLAR) unsurlarının da rol aldığı dizinin 10’uncu bölümünde; senaryo gereği gerçekleştirilen bir meskun mahal operasyonu sırasında, Dünya’nın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında bulunan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. şirketi tarafından milli imkanlarla geliştirilen DAR Radarı kullanıldı. Senaryo gereği DAR Radarı’ndan elde ettikleri verilerle duvar arkasındaki düşman unsurun konumunu ve sayısını öğrenen KAĞANLAR, binaya operasyon düzenledi.

Duvar Arkası Radar, daha önce de Polis Özel Harekat birimleri tarafından DAEŞ’e yönelik bir operasyonda kullanılırken görüntülenmişti.

duvar arkası radar, dar, stm dar, stm duvar arkası radar, duvar arkası radar oeprasyon

Duvar Arkası Radar (DAR)

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş. tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radar (DAR), Ultra Geniş Bant (UGB) radar sinyalleri vasıtasıyla, görsel erişim imkânının olmadığı, kapalı mekânlarda bulunan hedef unsurlara ait konum bilgilerini iki boyutlu olarak elde etmek için kullanılan bir radar sistemidir.

DAR sistemi, elde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olup, tripod ve benzeri araçlar yardımıyla hedef bölgeye yerleştirilerek tablet ile uzaktan kumanda edilebilme özelliğine de sahiptir.

DAR; rehine kurtarma, terörle mücadele ve iç güvenlik operasyonları gibi askeri senaryoların yanı sıra, yangın, çeşitli doğal afetler sonrası kurtarma operasyonları dâhil çeşitli sivil amaçlar için de kullanılabilmektedir. DAR sistemi, duvar veya çeşitli engellerin arkasında konuşlu sabit ve hareketli canlılara ait konum bilgisi aktarabilmektedir.

DUVAR ARKASI RADAR

Duvar Arkası Radar Teknik Özellikler

Boyutlar: 48cm x 26cm x 16cm
Ağırlık: 6,5 kg
Tespit Menzili: 22 m (boş alanda)
Hareket Tespiti: Makro ve mikro hareketler
Görüntülenebilen Duvar Tipleri: Tuğla, alçıpan, ahşap, plastik, beton, vb.
Görüş Açısı (Derece): 112°
Görüntüleme Modu: 1D, 2D
Ekran Boyutu (Inç): 7″
Güç Kaynağı: Şarj edilebilir batarya veya şebeke
Batarya Görev Süresi (sa): 4
Sızma Koruma: IP66

ÖNERİLEN İÇERİK: STM ALPAGU Dolanan Mühimmatı seri üretime geçiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. If STM develops a mini drone with autonomous indoor navigation capability dispatch to explore buildings , very useful tool for counter terrorist.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu