Irak’ın Su-25 ve CH-4 SİHA filoları uçamıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişlik Ofisi (OIG) tarafından 4 Mayıs’ta yayınlanan bir rapora göre; Irak’ın Rus yapımı Su-25 Yakın Hava Desteği Uçakları ve Çin yapımı Cai Hong-4 (CH-4) Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), şu anda parça eksikliği nedeniyle uçurulamıyor.

ABD tarafından yayımlanan ve Irak ile Suriye’deki Doğal Kararlılık Harekâtı’nın ilerlemesini gözden geçiren raporda; ABD liderliğindeki koalisyon, Su-25’lerin hem parça hem de finansman eksikliği nedeniyle uçmadıklarını belirtti. Ayrıca CH-4 SİHA’ların da Çin’den parça beklenildiği için uzunca bir süredir uçamadığı hatta en son Eylül 2019’da uçtuğu ifade edildi.

STM Banner

Janes’e göre: CH-4’lerin, 2015 yılında ilk kez görüntülendiğinde Irak Ordusu’nun envanterinde yer aldığı ortaya çıkmıştı. Raporda, Irak’ın başlangıçta 20 adet CH-4 satın aldığı ama süreç içerisinde 8 adedinin düştüğü belirtildi.

Rapora göre; Irak Hava Kuvvetleri’nin L-159 Eğitim / Hafif Taarruz Uçaklarının bir kısmı hizmete geri kazandırılırken, uçakların silahlarının yeniden yeterlilik çalışmasının gerçekleştirilmesi gerektiği için şu anda faaliyette değiller.

ScanEagle 2
ScanEagle 2

Irak Ordusu Havacılık Komutanlığı’nın ABD yapımı ScanEagle İHA’ları ise yılın ilk çeyreği içerisinde yalnızca iki kez uçuruldu ve 9 Ocak’tan bu yana hiçbir uçuş gerçekleştirilemedi. Operatörleri bunun sebebinin elektromanyetik parazitler olduğunu ileri sürüp karşı parazit ekipmanı talep ederken, koalisyon OIG’ye sorunun uçakta kullanılan yazılım sürümü ve analog yer kontrol istasyonundan kaynaklandığını söyledi. Koalisyon, ScanEagle operasyonlarını yeniden başlatmak için yeni sözleşmeler gerektiğini söylese de Iraklıların görüş hattı sinyallerini kullanarak parazitleri azaltmayı umduklarını kaydetti.

Cai Hong-4 (CH-4) İHA

CH-4, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait uçak üreticisi CASC tarafından üretilmektedir. CH-4 İHA, gövde uzunluğu 8,5 metre ve kanat açıklığı 18 metre olan kompozit gövdeli bir hava aracıdır.

CH-4 serisi, yüksek irtifa görevleri için uygundur. 1.330 kg maksimum kalkış ağırlığına, 345 kg faydalı yük kapasitesine ve 115 kg mühimmat taşıma kapasitesine sahiptir. CH-4 serisinin havada kalış süresinin 30 saate kadar olduğu iddia edilmektedir.

CH-4B-UAV
CH-4B

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin Irak ve Suriye’deki faaliyetlerine karşı askeri mücadele yürütme amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı’na bağlı olarak 66 ülke veya uluslararası kuruluşa bağlı askerî birimler tarafından oluşturulan ortak görev gücüdür.

Ekim 2014’te, 59 ülke ve Avrupa Birliği’ne bağlı askerî kuvvetlerin katılımıyla kuruldu. Sonraki dönemde koalisyona daha fazla katılımın olmasıyla katılımcı sayısı 68’e ulaştı. Üye ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’den Arjantin’e JF-17 savaş uçağı teklifi

Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. CH-4 halihazırdaki en kötü aerodinamiğe sahip ve boyutuna göre en az silah kapasiteli SİHA. Tam bir çöp.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu