HÜRKUŞ’ta bir ilk: EFT ile 5 saat havada kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ HÜRKUŞ Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’na, harici yakıt tankı (EFT) entegrasyonu gerçekleştirildi. HÜRKUŞ, test uçuşunda 5 saat havada kaldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), HÜRKUŞ Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’na yeni kabiliyetler kazandırmaya devam ediyor. HÜRKUŞ’un Nijer ve Çad’a yönelik teslimatlarını sürdüren TUSAŞ, son olarak HÜRKUŞ’a harici yakıt tankı entegrasyonu gerçekleştirildi.

STM Banner

SavunmaSanayST.com tarafından edinilen bilgiye göre bu doğrultuda; 23-112 kuyruk numaralı HÜRKUŞ, kanat altındaki 2 adet harici yakıt tankı şekilde test uçuşu gerçekleştirdi. Test Pilotu Murat Özpala tarafından gerçekleştirilen uçuş sırasında HÜRKUŞ, 5 saat boyunca havada kaldı. TUSAŞ, harici yakıt tanklarının HÜRKUŞ’a sertifikasyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan EFT testlerinin gerçekleştirildiği HÜRKUŞ uçağının, 2023 yılında üretilmiş yeni bir uçak olması ise dikkat çekti. Silahlı konfigürasyondaki HÜRKUŞ’un, bir yurt dışı müşterisine teslim edilmek üzere üretildiği öğrenildi.

HÜRKUŞ

İmzalanan son sözleşme ile birlikte halihazırda TUSAŞ’ın elinde satılık HÜRKUŞ uçağı kalmadığı biliniyor. Şirket, HÜRKUŞ-2’yi geliştirmeye odaklanacak.

2 adet HÜRKUŞ, 50 milyon euro

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 2 adet HÜRKUŞ uçağının bedelinin 50 milyon euro olduğunu açıklamıştı. Eldeki 14 uçağın ihracatından TUSAŞ, önemli bir gelir elde etmiş oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: HÜRJET için ABD’ye sipariş edilen F404 motor adedi açıklandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu