Çin, ABD Uçaklarına Benzer Hedefler İnşa Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin ordusu, ABD’ye ait uçak gemilerine benzer hedefleri kullanarak silahlarını test ediyor. Uydu fotoğrafları testleri açığa çıkardı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Taklamakan Çölü’ne kurulan ABD’ye ait uçak gemisi ve iki adet Arleigh Burke sınıfı destroyeri mock-up’larını içeren test sahası uydu fotoğrafları aracılığıyla görüntülendi.

STM Banner

Uydu fotoğrafları, ABD Donanma Enstitüsünün (USNI) internet sayfasından servis edildi. Her iki tip gemi de, Tayvan çevresindeki sular da dahil olmak üzere Batı Pasifik’te devriye gezen ABD Yedinci Filosu tarafından bölgeye konuşlandırılmış durumda.

Uydu fotoğrafları ise Ekim ayında Maxar’a ait uydular tarafından çekildi. Tesis, raylara monte edilmiş yaklaşık 75 metre uzunluğunda iki dikdörtgen hedefe sahip.

Arleigh-Burke Sınıfı Destroyer'in Maketi/Çin
Arleigh-Burke Sınıfı Destroyer’in Maketi/Çin

Silah Test Sahası

Pekin, açık bir şekilde geliştirdiği füzelerin ABD gemilerini yok edebileceğini göstermeye çalışıyor. Bu noktada akla ilk gelen füze ise “uçak gemisi katili” olarak adlandırılan DF-21D füzesi. Çin, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Güney Çin Denizi açıklarında DF-21D füzesini test etmişti.

Hedeflerin inşa edildiği bölge ise daha önce DF-21D gemisavar balistik füzesinin test edildiği bölgeye oldukça yakın bir yerde yer alıyor. Bu bölgede daha önceleri balistik füze testlerin de icra edildiği biliniyor.

Hedeflerin inşası ise uydu fotoğraflarına göre Mart-Nisan 2019 arasında başladı. Aralık 2019’da yerinden sökülen hedefler, bu  yıl Eylül ayında tekrar bölgeye getirildi. Ekim başında ise hedeflerin inşası çok büyük ölçüde tamamlandı.

Çin elbette ilk kez çöle uçak gemisi hedefleri yerleştirmiyor ancak son hedefler oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Bölgeye inşa edilen özel raylı sistem sayesinde hedef uçak gemisi hareket ettirilebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Çin’in Yeni Uçakları Birer Birer Gün Yüzüne Çıkıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, USNI

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu