İspanya ve Avrupa Ülkeleri F-35 İçin Sırada

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, eskiyen savaş uçaklarını değiştirmek için mevcut seçenekleri değerlendiriyor. Seçenekler arasında Eurofighter Typhoon ve F-35 yer alıyor.

Madrid şu anda iki ayrı plana sahip. Bunların ilki ve daha acil olanı envanterde bulunan en eski 20 adet Hornet’in birebir temelinde Eurofighter Typhoon savaş uçaklarıyla değiştirilmesini öngörüyor. İspanyol Hava Kuvvetlerinin envanterinde ise toplamda 70 adet EF-18A savaş uçağı bulunuyor.

STM Banner

İspanya hem Hornet’lerini hem de Harrier’larını yenilemek istiyor. Program kapsamındaki bir diğer seçenek ise F-35 savaş uçakları.

Avrupa’da şu ana kadar F-35 siparişi veren ülkelerin sayısı ise 8’e ulaşmış durumda. En son İsviçre Haziran ayında F-35 alma kararını duyurmuştu.

Norveç/F-35
Norveç/F-35

2035 yılına kadar 48 adedi ABD Hava Kuvvetleri F-35A’sı da dahil olmak üzere, Avrupa kıtasında 450’den fazla F-35 konuşlandırılması bekleniyor.

F-35 programındaki NATO üyeleri arasında; Belçika, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Ancak İspanya’nın savaş uçağı programı hakkında yorum yapmak için henüz çok erken. İspanyol Hava Kuvvetleri yeni savaş uçağı alımında operasyonel isterlere dair olan raporunu geçtiğimiz yaz içerisinde teslim etti.

F-35A ve F-35B

İspanya Hava Kuvvetleri envanterdeki F-18’lerin en az 2030 yılına kadar hizmete devam etmesi bekleniyor. Ancak İspanya şimdiden fizibilite çalışmalarına başlamış durumda.

Burada İspanyol Donanmasının seçimi de önemli. Eğer Donanma F-35B almayı seçerse Hava Kuvvetlerinin de F-35A alacağı düşünülüyor.

Ancak İspanyol yetkililere göre İspanya, Eurofighter savaş uçağı seçeneğine de oldukça sıcak bakıyor zira İspanya Typhoon konsorsiyumun parçası ve uçakların aktif kullanıcısı.

Avrupa Ülkeleri F-35’e Yönelmeye Devam Ediyor

Janes’e konuşan Lockheed Martin yetkilisine göre ise İspanya’ya ek olarak F-35 savaş uçaklarıyla yakından ilgilenen Avrupa ülkeleri arasında Finlandiya, Çekya ve Yunanistan yer alıyor.

Tüm bu ülkeler F-35 alımı için aktif olarak çabalar yürütüyor. Yetkiliye göre İspanya, Hava Kuvvetleri (F-35A) için 25 ve Donanma (F-35B) için 25 adet olmak üzere toplamda 50 adet F-35 savaş uçağı talep ediyor. İspanya’nın amacı hem Hornet’lerini hem de Harrier’larını yenilemek. F-35 konusunda kararın 2025’e kadar verilmesi ve 2027’de ise teslimatların başlaması hedefleniyor.

İspanya Donanması halihazıra Juan Carlos I isimli LHD gemisinde AV-8B Harrier savaş uçaklarını kullanıyor ancak bu uçakların 2030’lu yılların başlarında emekliye ayrılması planlanıyor. Piyasadaki tek seçenek ise F-35B.

Çekya ise toplamda 40 adet F-35A savaş uçağı satın almak istiyor ancak Çekya’nın F-16 için de bilgi talep ettiği biliniyor.

İspanyol hükümeti Ekim 2020’de 2 milyar avroya 20 adet ek Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik edileceğini duyurmuştu. Açıklamanın amacının İspanyol Hava Kuvvetlerinin Geleceğin Muharebe Hava Sistemi (FCAS) programının gelişimi gerçekleşene kadar ara çözüm olduğu düşünülüyordu.

FCAS programında Almanya’yı temsilen Airbus, Fransa’yı temsilen Dassault ve İspanya’yı temsilen ise Indra firmaları yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35 Programında 700’üncü Teslimat


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Janes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu