Çin JF-17 savaş uçağı üretimini arttırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan ile ortak olarak geliştirdiği JF-17 Thunder savaş uçağı üretim sayısını arttırdı. Üretimde, son beş yılın rekoru kırıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti devletine bağlı Aviation Industry Corporation of China (AVIC), Pakistan ile ortak olarak geliştirdiği JF-17 Thunder savaş uçağı üretim sayısında son beş yılın rekorunu kırdı. Edinilen bilgiye göre AVIC; JF-17 üretim hattında bir uçağın üretim süresini, 30 Haziran 2020 itibari ile 15 gün daha kısalttı. AVIC tarafından üretilen uçaklar, JF-17 Thunder’ın ana operatörü olan Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF)’ne teslim ediliyor. Ayrıca Myanmar’ın da JF-17 tedarikçisi olduğu biliniyor. JF-17 üretimi, ilerleyen dönemde Blok III konfigürasyonu ile devam edecek.

STM Banner

JF-17 Thunder Blok III

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin merkezli Chengdu Aerospace Corporation (CAC) iş birliğiyle geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağının Blok-III versiyonu, 27 Aralık 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Çin’in Sichuan Eyaleti’nde bulunan CAC tesislerinden havalanan ilk JF-17 Blok-III prototipi, birkaç değişiklik bulunmakla beraber JF-17 Blok-I ve JF-17 Blok-II’nin gövde tasarımını çoğunlukla koruyor. Tasarıma ek olarak JF-17 Blok-III, yeni gelişmiş donanımlar ile donatıldı.

JF-17 Blok-III

F-17 Blok-III’te büyük bir baş üstü ekranı (HUD), J-20 uçaklarında da kullanılan gelişmiş kızılötesi füze uyarı sistemi ve entegre kokpit ekranı bulunuyor. Jet, düşman hedefleri daha uzak mesafeden tespit edebilmesini ve 30 hedefe aynı anda kilitlenebilmesini sağlayan Çin yapımı bir Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile daha fazla mühimmat taşıyabilmesini sağlayan yeni bir motorla donatıldı.

Daha fazla durumsal farklılık ve performans sağlayan JF-17 Blok-III sürümü, JF-17’yi F-16V konfigürasyonuna yaklaştırıyor. F-16V’den %50 daha düşük maliyete sahip olması beklenen JF-17 Blok-III’e; Malezya, Katar, Myanmar, Sri Lanka ve bazı Afrika ülkeleri ilgi gösteriyor. Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) ise ilk olarak 50 adet JF-17 Blok-III tedarik etmeyi planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu