Hindistan, İsrail’den Spike füzesi alımına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Silahlı Kuvvetleri, Çin Halk Cumhuriyeti’ne komşu olan sınır bölgelerindeki etkinliğini arttırmak için İsrail’den Spike füzesi tedarik edecek.

Hindistan Silahlı Kuvvetleri, 2019 yılında aldığı karar ile İsrail merkezli Rafael firmasından 240 adet Spike MR Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ve 12 adet lançer sistemi satın almıştı. Bu füzeleri Pakistan sınırında bulunan birliklerine sevk eden Hint Ordusu, şimdi de Çin Halk Cumhuriyeti ile bulunan sınır bölgelerindeki birlikler için Spike MR ATGM tedarik etmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre, acil ihtiyaç kapsamında yapılacak tedarik ile 200 adetten fazla Spike MR ATGM ve 12 adet lançer sistemi tedarik edilecek.

STM Banner

Hindistan Silahlı Kuvvetleri bu füzeleri, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yoğun tank ve zırhlı araç konuşlandırdığı sınır bölgesi olan Ladakh’a konuşlandıracak. Javelin muadili bir füze olan Spike MR, 2.5 kilometre azami menzile sahip ve TEK-ER tarafından kullanılabiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Haber ve yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum,teşekkür ederim. Bazen birtakım sorularım oluyor, açık kaynaklarda cevabını bulamıyorum. Örneğin Javelin ve Spike son derece rağbet görüyor ve de çok iyi satıyor. Rus muadillerinin bunlardan eksiği var mıdır ? Bizim Omtas ve Umtas bunlara göre nerededir ? Üzerlerinde ihracat kısıtlamalarına tabi parçalar var mıdır ? Yanisi o ki neden onlarınki şapur şupur, bizimkilere gelince yarabbi şükür ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu