Çin’den ABD’ye Uçak Gemisi tepkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması’na bağlı uçak gemisi görev gücünün stratejik Güney Çin Denizi’nde yelken açmasının ardından, Çin’den tepki geldi.

Her yıl trilyonlarca dolarlık ticaretin aktığı stratejik Güney Çin Denizi, uzun zamandır Pekin ve Washington arasındaki çekişmenin odak noktası durumunda. Çin, özellikle buradaki ABD askeri faaliyetlerinden rahatsızlık duymaktadır.

STM Banner

ABD Ordusu tarafından Joe Biden’ın ABD başkanı olmasından birkaç gün sonrasında yaptığı açıklamada; üç savaş gemisinin eşlik ettiği USS Theodore Roosevelt liderliğindeki ABD uçak gemisi grubunun, “denizlerin bağımsızlığını” teşvik etmesi için Güney Çin Denizi’ne gittiği belirtildi.

Çin, ABD Donanması gemilerinin; Vietnam, Malezya, Filipinler, Brunei ve Tayvan’ın birbiriyle yarışta olduğu Güney Çin Denizi’nde işgal ettiği adalara yaklaşmasından oldukça şikayetçi durumda.

Uçak gemisi grubu, Çin’in iddiasına göre; Tayvan’ın, Çin savaş uçaklarının hava sahası ihlali gerçekleştirdiğini bildirmesiyle aynı anda Güney Çin Denizi’ne girmiş oldu.

Çin-donanması
Çin Donanması

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, Çin Hava Kuvvetleri’nin ne yaptığı konusunda herhangi bir yorum yapmadı ve Tayvan’ın Çin’in vazgeçilmez bir parçası olduğu, ABD’nin iki ülkeyi tek parça olarak düşünmesi gerektiği şeklindeki tutumunu yineledi.

Biden yeni yönetiminden ise ABD’nin Tayvan’a olan bağlılığının, “kaya gibi sağlam” olduğu belirtildi.

Reuters’a göre; Amerika Birleşik Devletleri, çoğu ülke gibi Tayvan ile resmi diplomatik ilişkilere sahip değildir ancak adanın önemli uluslararası destekçisi ve ana silah tedarikçisidir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu