İngiltere’den İnsansız Savaş Uçağı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), 25 Ocak 2021 tarihinde Twitter’da yaptığı paylaşım ile ABD’li Spirit AeroSystems firmasının, İngiliz Savunma Bakanlığı ile İnsansız Savaş Uçağı için sözleşme imzaladığını duyurdu.

RAF tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “İngiltere, ilk mürettebatsız/insansız savaş uçağı filosunu oluşturmaya Spirit AeroSystems ile yapılan 30 milyon sterlin değerindeki sözleşme ile bir adım daha yaklaştı. Spirit AeroSystems, anlaşma kapsamında İngiltere’ye savaş anında üstünlük elde etmesini sağlayacak prototipler tasarlayacak ve üretecek.”

STM Banner

Toplam değeri 30 milyon sterlin olan üç yıllık anlaşma kapsamında, Spirit AeroSystems’ın Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta bulunan tesislerinde 100+ kişilik istihdam sağlanacak.

Düşman unsurlarına karşı füze, FLIR ve elektronik harp faydalı yükleriyle donatılacak insansız savaş uçağı, savaş uçakları ile birlikte harekat icra etmek için yüksek hızda uçacak şekilde tasarlanacak. İngiliz Hava Kuvvetleri’ne göre; “Loyal Wingman” olarak bilinen bu uçaklar, İngiltere’nin düşman uçaklarını hedefleyip vurabilen ve karadan havaya füzelere karşı hayatta kalabilen ilk mürettebatsız platformları olacak.

Spirit AeroSystems şirketinin, tam oranlı bir prototip ile insansız savaş uçağının test faaliyetlerine 2023 yılında başlaması planlanıyor.

Önerilen İçerik: Bayraktar TB2 İHA Netflix’te


Elif Funda / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu