CİRİT ve L/UMTAS yüklü C295 görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupalı Airbus şirketine ait C295 Silahlı İstihbarat Gözetleme ve Keşif Uçağı, Roketsan tarafından üretilen CİRİT ve L/UMTAS Füzeleri yüklü şekilde görüntülendi.

Airbus şirketi tarafından geliştirilen C295 Nakliye Uçağı’na, Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen mühimmat sistemlerinin entegrasyonu gerçekleştiriyor.

STM Banner

Havacılık fotoğrafçısı Santi Blánquez, geçtiğimiz günlerde Avrupalı Airbus şirketine ait olan bir C295 Nakliye Uçağı’nı görüntüledi. İspanya’nın Sevilla kentindeki Airbus tesislerinden bir test uçuşu için havalanan “EC-296” geçici askeri tesciline sahip uçağın, silahlı bir konfigürasyonda olduğu ve Roketsan üretimi dört adet TEBER Lazer Güdüm Kiti ile donatıldığı görüldü.

Blánquez, aynı uçağı bu sefer de Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT, L-UMTAS ve UMTAS Füzeleri yüklü bir şekilde görüntüledi. Söz konusu uçakta; 2×4 adet CİRİT Füzesi ve 2×4 adet UMTAS Füzesi olduğu görüldü.

C295-Roketsan

Roketsan ve Airbus C295

Uzun bir süredir silahlı C295 konfigürasyonu üzerinde çalıştırmalarını sürdüren Airbus, Kasım 2017’de gerçekleştirilen Dubai Airshow esnasında silahlı C295 konfigürasyonunun lansmanını gerçekleştirmişti. Lansmanda esnasında C295 uçağının yanında, her biri Roketsan üretimi olan TEBER Lazer Güdüm Kiti, CİRİT Lazer Güdümlü Füze ve L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi de sergilenmişti.

Son gelişmeler ile birlikte Airbus’un, C295’in ‘Silahlı İstihbarat Gözetleme ve Keşif Uçağı’ konfigürasyonu üzerindeki çalışmalarını hızlandırdığı görülüyor.

Dubai Show esnasında Birleşik Arap Emirlikleri, 250 milyon ABD Doları değerindeki sözleşme ile Airbus’a 5 adet Silahlı İstihbarat Gözetleme ve Keşif Uçağı siparişi vermişti. Roketsan tarafından geliştirilen L-UMTAS ve CİRİT Füzeleri’ni halihazırda aktif olarak kullanan Birleşik Arap Emirlikleri’nin, C295 için de Roketsan ürünlerini tercih ettiği öngörülmekte.

CİRİT Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT Füzesi, 8 kilometre menzile sahip yarı aktif lazer güdümlü bir sistem. Düşük birim maliyeti ile öne çıkan CİRİT, 70 milimetre çapa sahip ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

UMTAS ATGM

UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

UMTAS ile benzer özelliklere sahip olan L-UMTAS Füzesi ise IIR yerine Lazer Arayıcı Başlığa sahip.

C295’in Deniz Karakol, Yangın Söndürme, Denizaltı Savunma Harbi, Sinyal İstihbaratı, Havadan Erken İhbar, Yakıt İkmal ve Ambulans konfigürasyonları halihazırda aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar 215 adet C295 siparişi alan Airbus, bunların 186 adetini teslim etti. Halihazırda dünya genelinde 184 adet C295 aktif olarak kullanılıyor.

ÖNERİLEN HABER: Airbus C295’e Roketsan TEBER entegrasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu