TUSAŞ’tan T129 ATAK FAZ-II teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kısa süre önce iki adet T129 ATAK FAZ-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, yeni bir T129 ATAK teslimatı daha gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Faz-2 konfigürasyona sahip ikinci T-129 ATAK helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 53’üncü ATAK helikopterimiz envantere girmiş oldu.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bu teslimattan önceye kadar 9 adedi Erken Duhul Helikopteri (EDH), 42 adedi FAZ-I ve 1 adedi FAZ-II konfigürasyonunda olmak üzere toplam 52 adet T129 ATAK helikopteri teslim almıştı. TUSAŞ tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 1 adet FAZ-II, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet T129 ATAK FAZ-I helikopteri teslim edildi.

TAK FAZ-II helikopterinde, ATAK FAZ-I’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan, ilk aşamada 21 adet helikopteri teslim edilecek.

Önerilen İçerik: T129 ATAK Faz-II teslimatları başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu