Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘uçak gemisi’ mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN; yeni deniz sistemlerinin teslimatı sebebi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bir kez daha uçak gemisi mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamada, “Kaybedecek tek bir anımızın olmadığı bilinciyle çalışıyor, üretiyor, mücadele ediyoruz. Şimdi çok daha büyük projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Donanmamıza ilk defa katılacak 5 büyük projeyi 5 yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl sonunda test ve eğitim gemimiz Ufuk’u hizmete alacağız. Önümüzdeki yıl çok maksatlı amfibi hücum gemimiz Anadolu denizlerimizde göreve çıkacak. Gemi inşaat sektörü burada. Buradan sesleniyorum, diyorum ki, Anadolu’yu inşa ettik, gelin bir de artık şöyle bir, iki veya daha fazla uçak gemisi de inşa edelim. Herhâlde yaparız değil mi? Çünkü denizlerde bu caydırıcılığa ihtiyacımız var. Sadece Anadolu yetmez, bu adımı da atmamız lazım.

STM Banner

İHA, SİHA, TİHA yanında insansız ve otonom deniz araçlarının da dâhil olduğu kara, hava ve deniz unsurlarımızın müşterek görev icra edeceği bir seviyeye ulaşmaktır. Bunun için denizaltıdan uçak gemilerine kadar tüm muharip deniz platformlarını ileri teknolojiye sahip yerli ve millî silah ve sensör sistemleriyle birlikte geliştiriyoruz. Savunma sanayinde takip eden değil takip edilen, tüketen değil üreten, yeniye öncülük eden bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor.” ifadelerinde bulundu.

ABD Uçak Gemisi

Türkiye’nin uçak gemisi ihtiyacı var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar, Türkiye’nin uçak gemisi ihtiyacını bir kez daha gündeme getirildi. Bugün Libya’daki harekat ortamı bir kez daha gösterdi ki Türkiye, ya uzun menzilli savaş uçaklarına ya da uçak gemisi ve/veya LHD gibi gemilere sahip olmak zorunda. Ancak uçak gemilerinin idamesi de zannedildiği kadar basit veya ucuz değil. İlk olarak, uçak gemisine eşlik edecek görev gücü ile savaş uçaklarının temin edilmesi gerekiyor. Bütün bunlar, uçak gemisi ile birlikte en az 10-15 milyar ABD Doları demek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yazınızın son bölümü daha kibarca yazılamazdı. Sevindim, güldüm, cesaretinize de hayran kaldım. Konu Amerika’da bile tartışılıyor artık. “cnas.org” jerry hendrix, An aircraft carrier, at what cost ?
    Okuyan çok şey öğrenecek, acizane tavsiyemdir.
    Hadi size bir anekdot, okumak zorunda değil kimse. Editör de beğenmezse yayınlamaz olur biter :
    Devir Ecevit devri. Erbakan da başbakan yardımcısı. Rahmetli , ses hızını aşmış, anlatıyor : “yüüüzbin tank, yüüüzbin uçak yapacağız”. Ecevit de muhtereme : ” Sayın Erbakan” diyor, ” böyle birşey olabilir mi ? Hem ne yapacağız bunları ?” Rahmetlinin cevabı ise şah mat oluyor: ” Muhterem biraderim, politikada temenniye her zaman yer vardır!! ” Bunu neden yazdım? Hem gençler gülsün diye, kimbilir belki de haberinizle de ilişkilidir diye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu