HAVELSAN Otonom İKA’yı yıl sonunda sergileyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında bulunan HAVELSAN; Otonom İnsansız Kara Aracı (İKA) Sistemini, yıl sonuna kadar hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif NACAR, “Simülatörlerde kullandığımız oto pilot yaklaşımından yola çıktık. ‘HAVELSAN olarak oto pilot yapabiliyoruz ve o zaman otonom sistem de yaparız’ dedik ve bu şekilde otonom sistemlere girdik. Tabi biliyorsunuz otonom sistemler yeni bir konu değil savunma sanayinde, bu alanda faaliyet gösteren çeşitli firmalar var, İHA bazında bunu yapanlar var, işte Kamikazesi var başka sürü İHA yapmaya çalışan diğer firmalarımız var. Biz bunların yol haritasıyla da bunlarla da çelişmeden daha ileri ne yapabiliriz dedik. Bu konuda sürü algoritmalarını uygulayalım istedik. Dolayısıyla, sürü zekâlı sistemler üzerinde yoğunlaştık. Sadece otonomi değil, aynı zamanda bunların sürü olarak da hareket etmesi konusunda çalışmalar yürüttük.

STM Banner

Geçen yıl IDEF’te insansız kara aracını sergiledik. O zaman otonom özellikte değildi, uzaktan kumandalıydı. Son testlerle birlikte aslında bunu da insansız hale getirdik, kendi kendine rotayı takip edebiliyor, belli bir görevi icra edebiliyor. Bu bir AR-GE projesi. Önünde bir takvim, bir zaman var. Yani bu bir anda hemen olmuyor. Hemen algoritmaları uyguladık, sahaya çıktık, bu hemen seri üretime geçsin, hemen envantere girsin şeklinde olmuyor. Bir süreç var burada ve o süreç işliyor. İnşallah bu yıl sonunda, en kısa zamanda bunu da hazır hale getireceğiz. Çeşitli projelerle bunu destekleyerek ilgili birimlerin, kurumların hizmetine sunacak şekilde bir noktadayız ve bu güzel bir şekilde bu projemiz de devam ediyor.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu sonu “san”la biten savunma teknolojisi şirketleri arasında organik bir bağ var mıdır, aralArında bigi alışverişi var mıdır bilemiyorum. Bu şirketlerimizin bütçeleri uluslararası ölçülerde çok küçük. Buna rağmen büyük işler beceriyorlar. Haberinizin konusuna gelince: bu konuyla Havelsan neden ilgilenmeli ki ? Örneğin, neden bu iş Aselsan’a devredilmez, veya onunla iş biriği yapmaz Havelsan ?
    Azıcık aşım, tasasız başım sözü burada geçerli olmamalı. Yazınızın konusu Havelsan’ı saniyen veya salisen değil hiç ilgilendirmemeli. Doğru adres Aselsan olmalı, en azından ortak çalışmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu