Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan F-16 Blok 70 Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı talebiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı talebinin, ABD’nin bu konudaki teklifinin ardından yapıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konu (F-16V alımı), F-35 meselesiyle bağlantılı bir konu. Bizim, 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Bu ödemeler karşısında ABD’nin, böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz, ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu, her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili olarak elimizdeki F-16’ların modernizasyonundan tutunuz da yeni ilave F-16’lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz.

STM Banner

F-35 Programı kapsamında verilen paranın da ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu bizler dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyalogu önemsiyoruz ve şu an itibariyle de başta Savunma Bakanlığı’mız olmak üzere; bu görüşmeler, devam ediyor. Netice itibariyle ortada yapılmış bir ödeme var ve bu ödemenin de şu anda geri iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye’den ABD’ye F-16 Talebi

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden 40 adet F-16 satın almak için başvuru yaptı. Teklifte, TSK envanterinde bulunan 80 adet F-16 uçağı için modernizasyon kiti tedarik edilmesi de var.

F-16 LANTIRN

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 230 adetten fazla F-16 savaş uçağı bulunuyor. Blok 30 savaş uçakları, halihazırda TUSAŞ tarafından yapısal modernizasyonundan geçiriliyor.

Türkiye’nin talep ettiği 40 adet F-16’nın, Blok 70 konfigürasyonunda olduğu biliniyor. 80 adet modernizasyon kiti tedarikinin ise Blok 40 konfigürasyonlu F-16’ları kapsadığı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne Ne Katar?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu