Elbit’ten Iron Fist ve COAPS ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail merkezli Elbit Systems şirketi, Iron Fist Aktif Koruma Sistemi (AKS) ve COAPS Elektro-Optik Sistemi ihracatıyla ilgili olarak yeni bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, Hollanda Kraliyet Ordusu (RNLA)’nun ihtiyaçlarına binaen imzalandı. Sözleşme kapsamında Elbit Systems, Hollanda Kraliyet Ordusu envanterinde bulunan CV90 tipi zırhlı muharebe araçlarında kullanılmak üzere Iron Fist Aktif Koruma Sistemi ile Komutan Elektro-Optik Nişangah Sistemi (COAPS) sağlayacak. Sözleşmenin toplam bedeli ise 82 milyon ABD Doları tutarında.

STM Banner

Iron Fist, tehditleri güvenli bir mesafede yok etmek için optik sensörler, radarlar, fırlatıcılar ve karşı tedbir mühimmatı kullanan hafif bir sistemdir. COAPS ise hem sabit hem de hareketli durumlarda gece ve gündüz atış kontrol hesaplamasını ve uzun menzilli hedef tespitini kolaylaştıran modüler çift eksenli stabilize bir görüş sistemidir.

BAE Systems Hägglunds tarafından yürütülen modernizasyon programının bir parçası olarak bu sözleşmeyi imzalayan Elbit Systems, son dönemlerde aktif koruma sistemi pazarında önemli bir başarı sergilemekte. ABD ve Alman Orduları dahi, ana muharebe tankları için Elbit Systems üretimi AKS sistemlerini tercih etti.

m60
PULAT AKS entegre edilmiş M-60TM Tankımız, Suriye sokaklarında

Türkiye’de ise ASELSAN tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın acil ihtiyacı göz önüne alınarak geliştirilen PULAT AKS kullanıma alınmış durumda. ASELSAN, çok daha gelişmiş özelliklere sahip olan AKKOR AKS’nin geliştirme çalışmalarına ise devam ediyor.

Önerilen İçerik: FNSS’den Filipinler’e AZMİM ve Silah Kulesi ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu