En Modern Havan Araçları: AV-8 8×8 ZHA ve PARS III 8×8 ZHA

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın önde gelen kara platformu üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., havan araçlarının en güncel konfigürasyonlarını Malezya ve Umman orduları için geliştirildi.

FNSS tarafından geliştirilen ve Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulan AV-8 8×8 Zırhlı Havan Aracı (ZHA) ile Umman Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulan PARS-III 8×8 ZHA, en güncel havan araçları konumunda bulunuyor. FNSS tarafından terzi işi yaklaşımlarla geliştirilen her iki araca, 120mm’lik farklı havan silahları başarıyla entegre edilmiş ve araçlar, kullanıcılarına teslim edilmiştir.

STM Banner

Bünyesinde bulunan 120mm’lik havan sistemi için oldukça dengeli bir platform sağlayan PARS III 8×8 ZHA, bu kabiliyeti ile havan atışının hassasiyetini ve yüksek atış hızını garanti altına almaktadır. Ayrıca PARS III 8×8 ZHA; sahip olduğu geniş iç hacim sayesinde, araç içerisinde hatırı sayılır oranda atışa hazır mühimmatın depolanması için de olanak sağlamaktadır. Bu doğrultuda tahmin edilebileceği üzere, 4×4 veya 6×6 bir platformdan daha fazla sayıda atışa hazır havan mühimmatı araç içerisinde depolanabilmektedir.

FNSS tarafından geliştirilen PARS III ve AV-8 8×8 ZHA’lar, en zorlu meteorolojik koşulların bulunduğu coğrafyalarda, değişik test ve değerlendirme süreçlerinden geçmiştir. Bahsi geçen test ve değerlendirmeler, gevşek arazi ve yüksek ortam sıcaklığındaki çöl şartları ile Güney Doğu Asya’da görülen; yağışlı, yüksek rutubetli, çamurlu arazi ortamında icra edilmiştir. Gelişmiş zırhı sayesinde üstün mayın korumasına sahip olan ve en zorlu arazi ile iklim koşularında görevlerini başarıyla icra eden 20-30 ton ağırlığındaki zırhlı havan araçları, kısa sürede kullanıcı ülkelerin güven ve takdirini kazanmıştır.

Video:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. “terzi işi yaklaşım” sözünü türkçede ilk defa duyuyorum. Güzel, beğendim. Almanca “massgeschneidert” , ingilizcedeki ” tailored to fit” deyimlerinden aktarma belli ki ama hoş. Kullanımına izin veriyorum. Ismarlama veya sipariş kelimeleri yukarıdaki deyimi karşılamakta eksik
    kalıyor zira. Ha, ipin ucu kaçtı galiba. Eski M113 araçlarından yaptık önceden, ama bu yenileri göze daha hoş geliyor. Hem de daha gelişmiş olmalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu