Endonezya’dan savaş uçağı hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri (TNI), 2021 – 2024 arasında Endonezya Hava Kuvvetleri (TNI – AU) için yeni nakliye, tanker ve avcı sınıfı hava araçları alımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Endonezya basınında yer alan habere göre; Endonezya, Ulusal Silahlı Kuvvetler toplantısında bir belge yayınladı. Yayınlanan belgede; silahlı kuvvetler bünyesindeki tüm savaş uçaklarının modernize edilmesinin planlandığı, Fransa’dan 36 adet yeni Rafale savaş uçağı, ABD’den 15 adet F-15EX savaş uçağı ile 15 adet C-130J Super Hercules nakliye uçağı ve bunlara ek olarak 2 adet A330 MRTT yakıt ikmal uçağının alımının planlandığı bilgileri yer alıyor.

STM Banner

Planlamalar içerisinde; 30 adet Yerden Kontrolül Önleme (GCI) Radarı ve 3 adet İnsansız Hava Aracı (İHA) sisteminin alımı da bulunuyor. Yapılan planlar kapsamındaki çalışmalar, Endonezya Savunma Bakanlığı’nca (MOD) yürütülecek.

Endonezya Hava Kuvvetleri (TIN-AU), ordunun savaş kabiliyetlerini arttıracak yeni hava araçlarının belirlenmesinde etkin bir rol aldı. TNI-AU, Rus Hükümeti ile halihazırda 11 adet Sukhoi Su-35’in alımı için anlaşma imzalamış durumda.

C-130J

Asia Pacific göre; Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, Fransız mevkidaşı Florence Parly ile Ağustos 2020’de Fransa’da bir araya geldi ve o zamandan beri Dassault Aviation’dan Rafale savaş uçağı da dahil olmak üzere Fransız savunma sanayi ürünlerinin, Endonezya’ya olası ihracatı konusundaki görüşmeler devam ediyor.

Önerilen İçerik: Endonezya’dan Tupi tipi denizaltı hamlesi


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Alo Endonezya uçak hamlen hayırlı olsun. Olsun da Kimin kimlerin kapısını çalıyon. Farkında mısın? Şu habere göre hareket noktası tamamen TÜRKIYE olmalıydı. Ve istişareler muhakkak bir birlikte üretim ve veya bizden alınması gereken gerecklerden sonrası siyasi çıkarlar doğrultusunda alım yapmayı tercih etmeliydiniz. Sağlık olsun yinede Ümmet birliğimiz var. Cenaballah yâr ve yardımcınız olsun. Selâm ve dua ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu