Ermenistan’a ait Su-25 düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma birlikleri, Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-25 tipi savaş yakın hava desteği (CAS) uçağını düşürdüler.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan tarafından işgal edilmiş Dağlık Karabağ bölgesindeki topraklarını kurtarmak amacıyla 27 Eylül 2020 tarihinde bir harekat başlatmıştı. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, kısa süre içerisinde Türk SİHA’larını da aktif bir şekilde kullanılması ile Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ağır ve telafisi zor bir hasar verdi. Halen Ermeni Ordusu’na ait stratejik silah sistemlerini imha etmeye devam eden Azerbaycan Ordusu, geçtiğimiz saatlerde Ermeni Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet Sukhoi Su-25 (NATO Rapor Adı: Frogfoot) tipi savaş uçağını düşürdü.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; bugün Türkiye saati ile 10:11 sularında Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait Sukhoi Su-25 tipi savaş uçağı, Azerbaycan Ordusu’nun Cebrayıl bölgesinde bulunan mevzilerine yönelik hava saldırı gerçekleştirme kalkıştı. Bu esnada Azerbaycan Ordusu’na bağlı hava savunma birlikleri, hassas bir angajman gerçekleştirerek söz konusu uçağı düşürdüler.

Hatırlanacağı üzere; geçtiğimiz günlerde de yine Ermeni Ordusu’na ait iki adet Su-25 savaş uçağı, dağa çarpmak suretiyle düşmüştü. Ermeni Ordusu’ndaki operasyonel Su-25 sayısının, 10’un altında düştüğü tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu