F-35’in sorunlu yıldırımdan koruma sisteminde değişiklik

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin şirketinin Üretim Müdürü, 2020’nin sonunda üretim hattından çıkmış ve çıkacak F-35 savaş uçaklarının, bu yılın başlarında keşfedilen sorunların çözümü için yeni bir yıldırım koruma sistemi ile donatılacağını söyledi.

Haziran ayında F-35 Müşterek Program Ofisi (JPO); Amerikan Hava Kuvvetleri’nin yerleşik gaz üretim sistemi (OBIGGS) ile ilgili bir sorun keşfettikten sonra, ABD Hava Kuvvetleri ve diğer müşteri ülkelerde bulunan F-35A savaş uçaklarına uçuş kısıtlamaları getirdi.

STM Banner

Yıl başında Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nün Utah’daki Ogden Lojistik Kompleksi’ndeki bakımcılar, yerleşik gaz üretim sistemindeki (OBIGGS) inert gazı yakıt tankına dağıtan tüplerden birinde hasar buldular. Bundan ötürü uçakların uçuşlarına belli limitler getirildi.

Lockheed’in F-35 üretiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Darren Sekiguchi; 5 Ekim tarihli bir röportajda yaptığı açıklamada, uçuş kısıtlamaları hala yürürlük olduğunu fakat ABD Savunma Bakanlığı ve Lockheed Marin’in OBIGGS sistemi için modifikasyon üzerine anlaştığını açıklamıştı. Yeni açıklamada ise modifikasyonun tamamlandığı, hatta yeni üretilmiş F-35’lerin modifiye edilmiş OBIGGS sistemine sahip olduğunu söyledi. Lockheed 2020’nin sonuna kadar 121 F-35 teslim edeceğini öngörülüyor.


Kaynak: Defense News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu