Ermenistan’ın Iskander füzelerinin akıbeti aydınlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, Karabağ Savaşı esnasında sadece yüzde onu patladı dediği Rusya Federasyonu üretimi Iskander Taktik Balistik Füzeleri’nin akıbeti belli oldu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada; Karabağ’ın kurtarıldığı muharebe esnasında, Azerbaycan Ordusu’na karşı Rusya Federasyonu üretimi Iskander Taktik Balistik Füze (TBM)’lerinin kullanıldığını ancak füzelerin sadece %10’unun patladığı iddialarına yer verilmişti. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ise Paşinyan’ın açıklamalarını yalanlamış ve füzelerin depolarda olduğunu açıklamıştı.

STM Banner

Londra merkezli haber sitesi Middle East Eye’a konuşan üst düzey bir yetkili, Ermenistan’ın 2.Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü Iskander balistik füzesiyle hedef aldığını ancak füzenin Azerbaycan Ordusu’na ait hava savunma sistemiyle etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Middle East Eye Ankara muhabiri Ragıp Soylu’nun haberine göre; Ermenistan, Rusya’nın da desteğiyle Azerbaycan’ı caydırmak üzere İskender füzesi kullandı. Rusya tarafından manevi ve askeri manada destek alan Ermenistan, Azerbaycan’ın çok hızlı bir şekilde topraklarını geri almaya başlamasının ardından ateşkes için Bakü’ye taktik balistik füze sınıfındaki Iskander füzesini fırlattı.

Iskander

Yetkili: “Ateşkesten günler önce Erivan tarafından Bakü’ye bir Iskander balistik füzesi fırlatıldı.”

Bu gelişmenin Azerbaycanlı yetkilileri oldukça endişelendirdiğini belirten yetkili, Iskander  füzesinin Azerbaycan ordusuna ait İsrail yapımı Barak-8 hava savunma sistemiyle imha edildiğini belirtti.

Ermenistan’ın eski Genelkurmay Başkanı Movses Hakobyan, savaşın ardından verdiği bir röportajda Iskander füzelerinin savaşta kullanıldığını ancak nerede kullanıldığını söyleyemeyeceğini belirtmişti.

BARAK-8 ve Azerbaycan

Barak-8

Azerbaycan’ın İsrail’den kara konuşlu Barak-8 hava savunma sistemi aldığına dair ilk haber 2012 yılında çıkmıştı.

Barak-8, IAI (İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi) firması ve Hindistan’ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu ( Defence Research and Development Organization/DRDO) dahil olmak üzere her iki ülkenin donanması, Rafael Advanced Defence Systems Ltd., IAI’nin ELTA Grubu ve Hindistan’daki yerel endüstriler işbirliği ile geliştirilmiş bir sistem.

Sistem; savaş uçağı, seyir füzeleri, helikopter, gemisavar, İHA ve balistik füzeler dahil olmak üzere her türlü hava hedefini etkisiz hale getirebiliyor.

Sistemin kullanıcıları arasında geliştirici ülkeler olan İsrail ve Hindistan’ın yanı sıra Azerbaycan da bulunuyor.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin elinde sistemin LRSAM (Barak-8ER) versiyonu olduğu biliniyor. Azerbaycan, bu sistemi daha önce ülkedeki geçit törenlerde sergilemişti. BARAK-8ER versiyonunun füzelerinin menzili ise 150 kilometre.


Kamer KURUNÇ / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu